Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İpek Yolu yeniden canlanıyor

Giriş Tarihi: 13.6.2012

Çin ve Türkiye arasında İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması için hukukçular da kongre düzenledi. Kongreye katılan Bozdağ, "Ekonomik ilişkiler artacak" dedi

Çin'le her geçen gün artan ekonomik ilişkiler İpek Yolu'nun tekrar canlandırılması fikrini gündeme getiriyor. Bu fikri hayata geçirmek için Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde "İpek Yolu Canlanıyor: TürkÇin Hukuk Zirvesi" düzenlendi. 2012'nin Türkiye'de Çin Kültür yılı olması sebebiyle düzenlenen kongrenin amacı, iki ülke arasındaki efsanevi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılmasını teşvik ederek, Türk ve Çinli hukukçular arasında kapsayıcı ve geniş ölçekli bir yakınlaşma sağlanarak, işbirliğinin geliştirilmesi. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Zhangnan Hukuk ve Ekonomi Üniversitesi, Xinjiang Üniversitesi ve Sermaye Piyasası Kurulu işbirliğiyle düzenlenen toplantıya katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, zirvenin iki ülke arasındaki, ticari, hukuki, kültürel, ekonomik ve diplomatik işbirliğini arttıracağını ve bu alanlarda geniş ölçekli yakınlaşma sağlayacağını belirtti. Türkiye'nin son 10 yıl içerisinde ticari, sosyal, kültürel, dış politika ve insan hakları alanlarında aldığı mesafenin çok önemli olduğunu belirten Bakan Bozdağ, Türkiye'nin pasif değil aktif, belirlenen değil belirleyen ve adından sıkça söz ettiren bir ülke durumuna geldiğini belirtti.

EKONOMİK İLİŞKİLER ARTACAK
2012'nin Türkiye'de "Çin Kültür Yılı" olarak ilan edildiğini, 2013'ün de Çin'de "Türk Kültür Yılı" olarak kabul edildiğini belirten Bakan Bozdağ şu değerlendirmeyi yaptı: "Bu vesileyle 5 bin yıllık köklü bir geçmişle dünya tarihinde her zaman var olmuş iki millet ve medeniyetin, aradaki coğrafi mesafeye rağmen, daha yakın ilişki içinde olması, birbirini aracısız, önyargısız ve iyi niyetli bir yaklaşımla tanıması sağlanmış olacak. Aradaki ekonomik ve ticari ilişkiler artacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İpek Yolu yeniden canlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN