Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emekliye yardım parası geliyor

Torba Yasa'dan emekliye para çıktı. Sosyal yardımlardan emekliler de faydalanacak 65 yaş aylıklarına haciz konulamayacak.

Giriş Tarihi: 20.6.2012 12:27 Güncelleme Tarihi: 20.6.2012 12:31
TBMM'ye sunulan Torba Yasa tasarısından emekliye de müjdeli haber geldi. Sosyal yardımlarda 'herhangi bir sosyal güvencesi bulunmama koşulu' kaldırılırken, zor durumdaki emekliler de yardım alabilecek. Emekli ya da düşük ücretle sigortalı çalışırken yardım aldığı için açılan yüzlerce dava da düşecek. Borcu olsa da 65 yaş aylıklarına haciz konulamayacak.

70 BİN ÖĞRETMEN-POLİS
Toplam 70 bin öğretmen ve polis memuru alımının önünü açan Torba Yasa tasarısından, toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren sürpriz maddeler çıktı. Tasarı yasalaştığında, emeklilere yardımdan İşsizlik Sigortası Fonu'na kadar birçok yeni düzenleme yaşama geçecek. Meclis tatile girmeden çıkarılacak yasa ile aile içindeki kişi başına düşen geliri, asgari ücretin net tutarının 3'te 1'inden (234 lira) az olan kişilerden yoksul olanlar, vakıflardan yardım alabilecek. Bu durumda 4 kişilik bir ailenin evine sadece 650 lira emekli ücreti giriyorsa, onlar da yardım isteyebilecek. Ayrıca, afetlerden zarar görenler, şehit ve gazi yakınları da bu kapsamda değerlendirilecek.

HACİZİN ÖNÜ KESİLİYOR
Yasa ile sosyal yardımlar ve desteklere yönelik hacizlerin de önü kesiliyor. 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun gereğince verilen yaşlılık ve özürlü yardımları, kişinin muvaffakı olsa bile haczedilmeyecek, başkasına devir ve temlik edilemeyecek. Bu düzenleme kapsamındaki yardımlar ve proje desteklerinin tamamını kapsayacak.

GECİKEN YATIRIMLARA KREDİ JESTİ
Zorluklar nedeniyle taahhüt ettiği yatırımı ve istihdamı gerçekleştiremeyen yatırımcılara da jest yapılıyor. Bu kapsamdaki yatırımcıların kredi imkanlarından yararlanarak yatırımlarını tamamlamalarına olanak sağlanması amacıyla düzenleme yapıldı. 6 ay içinde müracaat eden, yatırımın en az yüzde 10'u kadar asgari yatırım yapanlara devredilen taşınmazların eski maliki idareler adına tescilleri sağlanacak. Bu taşınmazlar üzerinde 49 yıl süreli irtifak hakkı tesis edilebilecek veya kullanma izni verilebilecek.

ENERJİDE İNCE AYAR
Torba Yasa ile enerji özelleştirmeleri, sokak ve caddelerin aydınlatma bedellerinin ödenmesinde yaşanan sorunlar da sona erecek. Elektrik dağıtım şirketlerinin yatırım ve işletme faaliyetleri açısından denetimindeki boşluk gideriliyor. Her türlü denetimi Enerji Bakanlığı yapacak. Denetim şirketlerinden de destek alınabilecek. Denetim raporları EPDK'ya bildirilecek. Yaptırım ve işlemler, EPDK tarafından karara bağlanacak. Yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üreten tesislerin lisansı kapsamındaki denetimi EPDK ya da yetkilendireceği denetim şirketi yapacak.

Kaynak : Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emekliye yardım parası geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN