Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kredide eş izni kalkıyor

İş dünyasını zora sokan Borçlar Kanunu’ndaki ‘ticari kredilerde eş rızası’ şartı yeniden düzenlenecek.

Giriş Tarihi: 23.7.2012 10:27 Güncelleme Tarihi: 23.7.2012 15:47
Bakan Yazıcı, düzenlemeyi gözden geçirmek için komisyon kurduklarını belirterek değişiklik sinyali verdi.

İş dünyasını ayağa kaldıran, banka kredilerinde 'eş rızası' aranmasına ilişkin şartta, yeni düzenleme yolda. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bankaların Borçlar Kanunu'nda yer alan, kredilerde eş rızası aranmasına ilişkin düzenlemede, 'frijit' davranıldığını belirterek, kanunların amacının insanların hayatını kolaylaştırmak olduğunu, zorlaştıran düzenlemeler konusunda ise gereken işlemlerin yapılacağını söyledi. Konuyla ilgili olarak bilgi veren Yazıcı, iş dünyasından gelen yoğun eleştiriler üzerine, bakanlık bünyesinde bir komisyon oluşturulduğunu ifade ederek, komisyonun şu anda uygulama ile ilgili bilgi topladığını ifade etti. İş dünyasından ve bankalardan elde edilen bilgiler doğrultusunda, eş rızası konusunda yeni düzenlemenin yapılacağını kaydeden Yazıcı "Her yönüyle inceleyin diye talimat verdim. Kanundan kaynaklanan bir sorun varsa, gereken yapılır. Kanunları neden yapıyoruz, insanların hayatını ve işlemlerini kolaylaştırmak için. Amacımız kimsenin hayatını zorlaştırmak değil" diye konuştu.

Bankalar biraz abartıyor

Star gazetesinden Hüseyin Özay'ın haberine göre; "Bankaların uygulamasının kanunu aşan bir düzeyde olduğunu sanıyorum" diyen Yazıcı, kendisine gelen şikayetlere baktığında, bankaların düzenlemeyi biraz abarttığını gördüğünü söyledi. Bazı işadamlarının "Hanımı günde üç kez bankaya götürmek zorunda kaldık" şeklinde şikayetlerde bulunduğunu ifade eden Yazıcı, bazı bankaların üç ay önceki kredilere bile eş rızası aradığını söyledi. Yazıcı "Bankalar yoğurdu üfleyerek yeriz mantığı ile hareket ediyor. Çok frijit uygulamaları var. Tüm bunlar aksayan yönler. Arkadaşların incelemesinin ardından netleşecek. Gereken düzenleme de yapılacak" dedi.

Eş krizi nasıl çıktı?

Türk Borçlar Kanunu'nun 1 Temmuz'da yürürlüğe girmesi ile birlikte, "banka kredilerinde eş rızası aranır" hükmü de hayata geçti. Bankalar ise Borçlar Kanunu'nda yer alan hükmü, abartarak uygulaya başladı. Bu süreçte, holdinglerde, şirketlerde patronlardan bile eşin rızası aranmaya başlandı. Hatta bazı bankaların, geçmişte kullanılan kredilerde bile eşlerin imzasını istemesi iş dünyasını adeta ayağa kaldırdı. Konuyla ilgili olarak iş dünyasından Başbakan'a, ekonomi bakanlıklarına ve hükümet üyelerine çok sayıda şikayet geldi. Bu şikayetler üzerine de kanundaki aksayan yönleri tespit etmek için çalışma başlatıldı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş da bir süre önce yaptığı açıklamada, ticari kredi almak için eşlerden rıza aranmasının ekonomide sıkıntılara yol açacağını söylemişti. Yalçıntaş "Bu kanun tüm evli tacirleri zora sokacak gibi görünüyor. Rızası istenen eşin kendi adına malı varsa kefalete rıza talebi o eşlerde çok önemli endişe ve kararsızlığa sebep olacak. Hele acil durumda stresli bir işadamının eşinden imza talep etmesinin nelere mal olabileceği konusunda hiç de iyimser değilim" şeklinde değerlendirmelerde bulunmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kredide eş izni kalkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN