Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyüme rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye ekonomisinin bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2,9 büyüdüğünü açıkladı.

Giriş Tarihi: 10.9.2012 10:14 Güncelleme Tarihi: 10.9.2012 13:22
TÜİK, üretim yöntemiyle hesaplanan gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) 2012 ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, üretim yöntemiyle hesaplanan GSYH tahmininde, 2012 yılı ikinci üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla GSYH, yüzde 10,3'lük artışla 349 milyar 630 milyon lira oldu. Sabit fiyatlarla ise bu dönemde GSYH, yüzde 2,9 artışla 28 milyar 838 milyon lira oldu.

Öte yandan, takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla GSYH bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2'lik artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH değeri de bir önceki döneme göre yüzde 1,8 arttı.

BAKANDAN BÜYÜME AÇIKLAMASI

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, büyüme rakamlarına ilişkin, ''Ekonomimiz 11 çeyrekten beri büyüyor. 2. çeyrekte yakalanan yüzde 2,9'luk büyümenin 5,6 puanı net ihracattan geldi'' dedi.
Bakan Çağlayan, yazılı açıklamasında 2. çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi. Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) verilerinin, Türkiye ekonomisinin geçen yılın 2. çeyreğine göre yüzde 2,9 büyüdüğünü gösterdiğini belirten Çağlayan, Türkiye ekonomisinin büyüme sürecinde 11. çeyreği geride bıraktığını ifade etti. Türkiye ekonomisinin, küresel kriz başlamadan önce 27 çeyrek kesintisiz büyüdüğünü hatırlatan Çağlayan, şunları kaydetti:

''İnşallah bu defa kesintisiz büyüme süreci daha uzun sürecek. Yıllar boyunca Türkiye ekonomisinin kronik sorunu sürdürülebilir bir büyüme süreci yakalayamamak oldu. İki-üç yıl büyür, bir yıl küçülürdük. 2002'den beri Türkiye istikrarlı büyümenin iyi bir örneğini gösterdi. Küresel kriz döneminde 4 çeyreklik bir aradan sonra yeniden büyüme dönemine girdik. Bugün Avrupa ülkeleri birbirinden zayıf performans gösterirken, biz 11 çeyrektir ortalama yüzde 7,7 hızla büyümeye devam ediyoruz. En büyük ticaret partnerimiz olan AB binde 3 küçüldü. Almanya yüzde 1 büyürken, İtalya, İspanya, İngiltere ekonomisi küçülmeye devam etti.

Bugün ekonomimizin net ihracat sayesinde büyüdüğünü gördük. Gayri Safi Yurt İçi Hasılamız yüzde 2,9 büyüdü, net ihracatın buna katkısı ise 5,6 puan oldu. Demek ki; net ihracatın katkısı olmasaydı ekonomimiz büyümeyecekti.''

''İhracatla büyüme, büyümenin kalitesini artırdı''

Net ihracatın, 4 çeyrekten bu yana, bir başka ifadeyle 2011'in ikinci çeyreğinden beri büyümeye pozitif katkı verdiğini ifade eden Çağlayan, şöyle devam etti:

''Son 2 çeyrektir görüyoruz ki; net ihracatın bu katkısı olmasa ekonomimiz büyümeyecekti. Nisan-Mayıs-Haziran aylarında mal ihracatımız yüzde 14,2 büyüdü, hizmet ihracatımız ise yüzde 3'e yakın arttı. Ekonomimizi büyüten yakalanan bu artışlar oldu. Biz bunları Avrupa'daki krize rağmen, Orta Doğu'daki krize rağmen, dünya ekonomisindeki yavaşlamaya rağmen gerçekleştirdik. İşte 2. çeyrekte bizi büyüten budur. Bize iki yıl önce yapılan eksen kaydırma eleştirilerini hatırlatmak isterim. Türkiye Afrika'ya, Güney Amerika'ya, Kuzey Amerika'ya artan ihracatı ile bugünkü büyümeyi gerçekleştirmiştir. İhracatla büyüme, büyümenin kalitesini artırdı.''

Merkez Bankası'nın yumuşak iniş politikasına da değinen Ekonomi Bakanı Çağlayan, Türkiye'nin, tarihinde ilk defa krize girmeden yumuşak inişi gerçekleştirdiğini kaydetti. Merkez Bankası'nın bu süreçte çok başarılı bir politika izlediğini belirten Çağlayan, buna karşılık daha önce de ifade ettiği gibi, artık ayağı frenden çekmek gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin büyüme hızının 3 çeyrekten beri gerilediğine dikkati çeken Çağlayan, ''İhtiyatlı olalım derken, fren balataları sıyrılmaya başladı. Artık yıl sonu OVP hedefi olan yüzde 4 büyüme hedefinden uzaklaşmaya başladık. İniş gerçekleşti ama bu uçak durmak için inmedi. Yakıt ikmali yapıp yola devam etmeliyiz. Büyümede iç talebin desteği gecikiyor. Bizim yüzde 4'ün altında büyüme gibi bir lüksümüz yok. Balatalar diski sıyırmadan ayağı frenden çekmek gerekiyor. 2023 hedeflerine ulaşmak için en az yüzde 5,5 ortalama ile büyümeye devam etmeliyiz'' dedi.

Sanayi üretimindeki artış

Bakan Çağlayan, sanayi üretimindeki yüzde 3,4 artışın da büyük oranda ihracat artışından kaynaklandığını belirterek, Türkiye'nin sanayi üretiminde daha yüksek büyüme oranlarına ihtiyacı olduğunu, iç talebin mutlaka sanayi üretimine daha fazla destek vermesi gerektiğini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyüme rakamları açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN