Çiftçilere kredi kolaylığı

Bakanlar Kurulu kararıyla, tabii afetler nedeniyle ürünü zarar gören ve borçları 1 yıllığına ertelenen çiftçilerden kredi limiti dolu olanlar, borçlarının yüzde 75'ini ödedikleri taktirde Tarım Kredi Kooperatifi'nden yeniden kredi kullanabilecek.

Giriş Tarihi: 13.9.2012 12:06
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Abdullah Kutlu, Bakanlar Kurulu kararıyla, tabii afetler nedeniyle ürünü zarar gören ve borçları 1 yıllığına ertelenen çiftçilerden kredi limiti dolu olanların, borçlarının yüzde 75'ini ödedikleri taktirde yeniden kredi kullanabileceklerini bildirdi.

Çiftçilerin borçlarında ödemede kolaylığı sağlayacaklarını belirten Kutlu, ''Borcu ertelenen çiftçi, tarım krediden yeniden kredi kullanamıyor, çünkü borç limiti dolu. Ama diğer taraftan da tarımsal girdiye ihtiyacı var. Borçları erteleme kapsamında olsa dahi, gelsinler bu yılki borçlarını ödemede kolaylık sağlayalım. Borçlarının yüzde 75'ini ödedikleri taktirde yeniden kredi kullandıralım'' diye konuştu.

Bu senenin çok yağışlı geçtiğini hatırlatan Kutlu, üreticilerin daha iyi ürünler elde edeceklerini düşündüklerini ancak hayal kırıklığı yaşadıklarını söyledi. Dondan, doludan, aşırı yağıştan dolayı afetler olduğunu, ülkenin bazı bölgelerinin ise yağış almaması nedeniyle kuraklık yaşandığını ifade eden Kutlu, çiftçilerin bu sebeplerden dolayı ürün elde etmede sıkıntı yaşadığına dikkati çekti.

''Başka yere borçlanacaklarına muhatapları Tarım Kredi Kooperatifi olsun''


Çiftçi borçlarının bir yıllığına ertelenmesi ve ertelenen borca yüzde 5 faiz eklenmesine karar verildiğini hatırlatan Kutlu, çiftçilerin bu durumdan dolayı bazı sıkıntılar yaşadığını dile getirdi.

Borcu ertelenenlerin borç limiti dolu olduğu için tarım krediden yeniden kredi kullanamadığına işaret eden Kutlu, tarım krediden kredi kullanamayan çiftçinin başka yerlerden kredi temin etmeye çalıştığını söyledi.

Kutlu, şunları kaydetti:

''Tefeciye gidiyor ya da daha yüksek faizle kredi kullanan kuruluşlara gidip oralara borçlanıyor. Bir taraftan tarım kredi kooperatifine borcu var, diğer taraftan da aldığı diğer borcu var. Dolayısıyla ödemede zorluk yaşıyorlar. Biz mutlaka tarım krediye gelmelerini tavsiye ediyoruz. Gübre istiyorsa gübre, akaryakıt istiyorsa akaryakıt, tohum istiyorsa tohum. Bunları yeniden kredi olarak döndürelim. Dolayısıyla başka yere borçlanacaklarına muhatapları Tarım Kredi Kooperatifi olsun. Erteleme bir haktır uygulayacağız ama bu borçlarını da kapatma noktasında yardımcı olalım istiyoruz.''

Ziraat mühendisleri çiftçileri eğitiyor


Kutlu, 234 ziraat mühendisinin bünyelerinde istihdam edildiğini, bu mühendislerin çiftçilere insan sağlığına, doğaya, çevreye daha duyarlı ürün elde etmeleri konusunda eğitim verdiğini söyledi.

Tarım Bakanlığı'ndan sonra en fazla ziraat mühendisi istihdam eden kurum olduklarına dikkati çeken Kutlu, mühendis sayısının bin 600'ü bulduğunu kaydetti.

Mühendislerin hem kooperatifçilik yaptıklarını hemde eğitim verdiklerini ifade eden Kutlu, geçen yıldan bu yana yaklaşık 370 bin çiftçiye eğitim verdiklerini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiftçilere kredi kolaylığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN