Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Otoda hurda çalışması var'

Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, otoda hurda indirimi konusunda Maliye'nin çalıştığını ancak teşvik boyutunun belli olmadığını belirtti

Giriş Tarihi: 5.10.2012
Doğuş Otomotiv'in uluslararası standartlarda hazırladığı Kurumsal Sosyal Sorumluluk raporunun üçüncüsünü açıkladığı sohbettoplantısında gündeme hurda indirimi damgasını vurdu. Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, Turkuvaz Medya Grubu'nun gündeme getirdiği "Hurdanızı yoldan çekin" kampanyasına destek olacak bir gelişmeyi anlattı. Binek otoda 1990 model ve daha eskileri için Maliye Bakanlığı'nın hurda indirimi konusunda çalışma yaptığını öğrendiklerini belirten Acar, "Teşvik yetkililer tarafından anons edildi ancak boyutu konusunda bir detay belirlenmedi. Trafikteki 14 milyon aracın yarısı 20 yaşın üzerinde. Her yıl 800-850 bin araç trafiğe kaydoluyor. 20 yaşın üzerindeki araçların beşte birinin gerçek anlamda hurdaya ayrılması halinde ciddi bir satış desteği olur" diye konuştu.

SATIŞLAR 800 BİN OLUR
1.600 cc ve altı araçlardan alınan motorlu taşıt vergisinin yüzde 40'a çıkarılmasını da değerlendiren Acar, "Vergi yükünü motorlu taşıtları kullananlardan almayı açıkçası hakkaniyete uygun bulmuyorum. Doğru yöntem bu işi dolaylı değil doğrudan vergilerle yönetmek. Doğrudan vergi konusunda da çalışmalar olduğunu biliyoruz." Acar, vergi artışı nedeniyle satışların yıl sonunda 780-800 bin aralığında olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

ARAÇLARIN YARISI 12 YAŞINDAN BÜYÜK
Geçen yıl itibarıyla toplam araç parkı 12 milyona ulaşırken bu sayının yarısı 12 ve üzeri yaştaki araçlardan oluşuyor. 16 ve üzeri yaş grubunu oluşturan araçların oranı yüzde 34 iken 20 yaş ve üzeri araçların oranı yüzde 22.

SORUMLULUK 617 BİN LİRA TASARRUF GETİRDİ
Doğuş Otomotiv'in 3 yıldır hazırladığı sosyal sorumluluk raporu hakkında bilgi veren Acar, müşteri ve yetkili satıcılardan gelen 60 iyileştirme önerisiyle 617 bin liralık tasarruf yaptıklarını anlattı. Acar, servis güzergahlarını değiştirerek daha az yakıt tüketimiyle karbon salınımını 5.5 ton azalttıklarına değindi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Otoda hurda çalışması var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN