Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çikolatadan 200 milyon euro çıkardı

İtalyan Ferrero şubatta Manisa'da üretime başlıyor. Türkiye, Malta ve Yunanistan Genel Müdürü Renata Danna, "AB'de piyasa küçülürken Türkiye'de büyüyor" dedi

Giriş Tarihi: 24.11.2012
Dünyanın 4'üncü büyük çikolata üreticisi İtalyan Ferrero, Manisa'da üretime hazırlanıyor. Bu yılın ilk aylarında Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nden arazi satın aldığını ve Türkiye'de 100 milyon euroluk yatırım yapacağını açıklayan şirket, Şubat 2013'te üretime başlayacak. Ferrero Türkiye, Yunanistan ve Malta Genel Müdürü Renata Danna, Manisa fabrikasında Nutella ve Kinder'in Pinguin ile süt dilimi ürünlerine yönelik üretim planı yaptıklarını ve mayıs ayında tam kapasiteyle çalışacaklarını ifade etti. İlk yıl 15 bin tonluk üretim hedeflediklerini anlatan Danna, hedeflerinin 3 yılda bu rakamı 25 bin tona çıkarmak olduğunu söyledi. Türkiye'ye iç piyasanın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geldiklerini vurgulayan Danna, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hedefimiz ilk etapta Türk tüketicisi için üretim yapmak. Eğer ihracat kararı alırsak arazimiz kapasite artırmaya uygun. Şu anda 146 bin metrekarelik alanın 30 bin metrekaresini kullanıyoruz. İleride Ferrero üretiminin olmadığı her ülkeye ihracat yapmayı düşünebiliriz."

TÜRKİYE YÜZDE 10 BÜYÜDÜ

Avrupa'da küçülen çikolata pazarının aksine Türkiye'de pazarın yüzde 10 büyüdüğünü belirten Danna, "İtalya'da çikolata pazarı 4.4 milyar, Türkiye'de ise 1.6 milyar euro. Türkiye'de büyüme fırsatımız var" diye konuştu. Danna, Türkiye'de 2012 itibarıyla 70 milyon euro ciro hedeflediklerini, beş yılda ise 200 milyon euroya ulaşacaklarını söyledi.

ÜRETİM KARARINDA FINDIK ETKİSİ
Türkiye'nin Ferrero Grubu için stratejik öneme sahip olduğunu belirten İtalya Eski Büyükelçisi Carlo Marsili de yatırım için Türkiye'yi tercih etme nedenlerini şu sözlerle açıkladı: "Türkiye, genç nüfusu, Avrupa'nın 6'ncı büyük ekonomisi oluşu, rekabetçi ve yetkin iş gücüyle Ferrero Group için çok önemli bir ülke. Büyük bir iç pazara sahip olması ve fındığın beslenme alışkanlıklarınızdaki önemi nedeniyle Manisa'da fabrika açmaya karar verdik."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çikolatadan 200 milyon euro çıkardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN