HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mikrokredi teknolojiyle büyüdü

Mikrokredi'nin kurucusu Yunus, "Sistem Türkiye'de Turkcell'in ve teknolojinin desteğiyle önemli yol aldı. Kadınların hayatı değişti" dedi

Giriş Tarihi: 12.12.2012
Turkcell ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı'nın (TİSVA) hayata geçirdiği cepten kalkınma seferberliği kapsamında düzenlenen gecede, dar gelirli kadınlar için 400 bin TL ek kaynak toplandı. Bu modelle, Türkiye'de ilk defa mikrokredinin verilmesi ve tahsil edilmesi süreçlerine mobil teknolojilerin entegre edilmesi, 4 yılda 100 bin kadına ulaşılması amaçlanıyor. Destek gecesinin onur konuğu Nobel Ödüllü Bangladeşli iktisatçı Muhammed Yunus oldu. Yunus, "Mikrokredinin Turkcell'in desteği ve teknolojisiyle çok daha büyük bir yol katettiğini gördüm. 55 bin kadının hayatını nasıl değiştirdiğine şahit oldum" dedi.

CEP, TOPLUMU DEĞİŞTİRDİ
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de "Kadınlarımızın güçlenmesi ve yalnız olmadıklarını bilmeleri için çıktığımız yolda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Teknolojik altyapımızla, kadınlarımıza sağladığımız istihdamla, Kardelen kızlarımıza verdiğimiz eğitim burslarıyla, girişimcilikle kısacası her alanda kadınlarımızın yanındayız" dedi. Turkcell olarak 'cepten kalkınma seferberliği' başlattıklarını söyleyen Ciliv "Türkiye'deki 37 milyon kadının sadece 7 milyonu çalışıyor. Kadınlarımızın ekonomiye katkısını artırırsak Türkiye'nin büyümesini de ivmelendirmiş olacağız" dedi.

FON YAZIN 5886'YA GÖNDERİN
Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv kampanya için halktan destek istedi. Ciliv "FON yazıp 5886'ya SMS göndermeniz yeterli" dedi.

2023'TE YOKSULLUĞU BİTİREBİLİRİZ
TİSVA Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül ise sistemin 2003'te Diyarbakır'da 6 kişi ile başladığını bugün 65 ilde yaklaşık 55 bin kadına ulaştığını söyledi. Turkcell teknolojisi ile mikrokredi alanında bir çığır açıldığını belirten Akgül "Turkcell'in Ekonomiye Kadın Gücü Projesi ve teknolojik altyapısıyla 2023'te yoksulluğun olmadığı ilk ülke olabiliriz. Bu hayal değil. Turkcell'in desteğiyle kamu kaynağı kullanmadan Türkiye'yi kalkındırabiliriz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mikrokredi teknolojiyle büyüdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN