Bu yıl 2012'yi sollayacak

Otomotivden perakendeye, tekstilden turizme birçok sektör 2013'e umutlu giriyor. 2012'yi temkinli geçiren iş dünyası da bu yıl para politikalarının gevşetilip büyümede gaza basılmasını istiyor

Giriş Tarihi: 1.1.2013
2012'de ekonomi yönetiminin uyguladığı sıkı para politikasıyla düşen iç talebin negatif etkisini hisseden sektörler, 2013'ü büyüme yılı ilan etti. Otomotivden perakendeye, tekstilden turizme kadar birçok sektör yeni yıla umutlu giriyor. 2012'yi iç talebin daralması ve Avrupa'da yaşanan kriz nedeniyle temkinli geçiren iş dünyası, bu yıl para politikalarının gevşetilip büyümede gaza basılmasını istiyor. Her sektör kendi büyüme planını da en az yüzde 10'a göre yapıyor. 2013 yabancı yatırımcının da gaza basacağı bir yıl olacak. Geçen yıl sonunda Türkiye'nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye çıkarılmasından sonra artan yabancı sermaye ilgisinin devam etmesi bekleniyor.

BANKACILIK
Çift haneli büyümeye odaklanıldı
2012'de zayıf bir seyir izleyen özel tüketim ve yatırımın canlanmasını bekleyen bankacılık sektörü, krediler ve mevduatta çift haneli büyüme öngörüyor. İç talebin artışıyla 2013 yılında ekonomide büyümenin de yüzde 4-5 aralığında olacağı bekleniyor.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, "2013'te bankacılık sektörünün kredilerde yüzde 16-18, mevduatta yüzde 10-12 aralığında büyüyeceğini öngörüyoruz. Banka olarak hedefimiz tüm ürünlerde piyasa payımızı artırmak" dedi. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil de, 2013'te sektör kredilerinin yüzde 15-17 artmasını, mevduatın ise yüzde 12-14'ler civarında yükselmesini beklediklerini söyledi.

TEKSTİL
26 milyar dolarlık büyüklük
Türkiye'nin ihracatta en stratejik sektörlerinden olan tekstil ve hazır giyim 2013'e iddialı giriyor. 8 milyar dolarlık büyüklüğe sahip tekstil sektörü 2013'te yüzde 10 büyüme planlarken, 16 milyar dolarlık ciroya sahip hazır giyim ise 17 milyar dolara ulaşmayı hedefliyor. Bu yıl Şanlıurfa'nın sektörün üretim üssü olması planlanıyor.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Negrin, hazır giyimin her yıl 1 milyar dolarlık bir büyüme yakalayacağını söyledi. Negrin, yeni şirketlerin kurulmaya devem edeceğini belirterek, "Halen 500 bin sigortalı çalışanımız var. Yeni yatırımlarla sigortalı sayısı artacak. Avrupa'nın hızlı tedarikçisi olmaya devam edeceğiz. İstikrarlı fiyata odaklanmalıyız" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bu yıl 2012'yi sollayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN