Yeni konuta otomatik zam

Giriş Tarihi: 2.1.2013
Maliye Bakanlığı yeni yılın ilk gününde konutta beklenen KDV düzenlemesini açıkladı. Yeni uygulamaya göre konut alımlarında KDV, evin değil, arsanın metrekare değerine göre belirlenecek. Bakanlar Kurulu kararına göre, arsa birim metrekare vergi değeri 500 ile 1.000 TL arasında olan konutların KDV'si yüzde 8, 1.000 TL'nin üzerindeyse yüzde 18 olarak uygulanacak. Uygulama yapı ruhsatını 1 Ocak'tan sonra alan evleri kapsayacak. Konut üreticilerinin KDV artışının tamamını fiyata yansıtmayacakları konuşuluyor. Arsa metrekare birim vergi değerleri belediyeler tarafından 4 yılda bir belirleniyor. Ancak her yıl yeniden değerleme oranında artırılıyor.

SOKAKLAR ARASI UÇURUM
KDV düzenlemesi bir semtin her sokağına farklı vergi getirdi. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın verilerine göre, örneğin İstanbul'un Şirinevler semtinde 2 bin liraya yakın arsa birim değeri olan Adnan Kahveci Bulvarı'ndaki yeni bir evin KDV'si artık yüzde 18 olacak. Aynı semtin Akgün Caddesi'nde ise evin büyüklüğü aynı olsa da yeni konut için KDV yüzde 8 olarak uygulanacak. Yürürlüğe giren düzenleme Türkiye'nin her tarafında vergi oranlarını artırıyor. Örneğin Van'ın Bahçıvan Mahallesi'ndeki bir konutla İstanbul'un Şirinevler Adnan Kahveci Bulvarı'ndakinin vergisi aynı olacak.

YASANIN RUHU MASLAK

KDV'nin arsa değerine göre belirlenmesi özellikle İstanbul'un lüks semtlerindeki konut piyasasını etkileyecek. Buna göre, Maslak'ta 1+1 60 metrekarelik evin KDV'si yüzde 1 iken, artık yüzde 18 olarak uygulanacak. 400 bin TL'ye satılan 1+1'in fiyatı da 72 bin lira artacak. Yani 2012'de KDV dahil 404 bin TL olan bir evin değeri 472 bin TL'ye çıkmış olacak.

1 milyon TL'lik dairenin KDV'si 180 bin lira
Yeni düzenleme lüks konutların KDV'sini orta halli bir evin fiyatına çıkaracak. Buna göre merkezdeki özel projelerde 1 milyon TL'ye kadar satılan 149 metrekarelik bir dairenin KDV'si 2012'de yüzde 1'den ödendiğinde 10 bin TL olurken, aynı evin KDV'si yüzde 18'den 180 bin TL'ye çıkacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni konuta otomatik zam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN