İsviçre'nin en eski bankası kapanıyor

Giriş Tarihi: 4.1.2013 12:18

İsviçre'nin en eski bankası Wegelin, Amerikalıların vergi kaçırmasına yardımcı olduğunu kabul etmesinin ardından kapanacağını duyurdu.

İsviçre'nin en eski bankası, ABD'nin New York şehrinde görülen bir davada Amerikalıların vergi kaçırmasına yardımcı olduğunu kabul etmesinin ardından kapanacağını duyurdu.

1741 yılında kurulan Wegelin ayrıca ABD makamlarına 57.8 milyon dolar ceza ödemeyi de kabul etti. Banka, bunun gerçekleşmesiyle banka olarak faaliyetlerini sonlandıracağını söyledi.

Banka, son 10 yılda 100 Amerika vatandaşının ABD Milli Gelirler Dairesi'nden 1.2 milyar dolar kaçırmasına yardımcı olduğunu kabul etti.

Merkezi İsviçre'nin küçük St Gallen şehrinde bulunan Wegelin böylece Amerika'da vergi kaçırma suçlamalarını kabul eden ilk yabancı banka oldu.

Diğer İsviçre bankaları yakın geçmişte Amerikalıların kıyı bankacılık hesabı açmasını engellemeye başlamıştı.

Amerikalı savcı Preet Bharara "Diğer İsviçre bankaları ABD makamlarının baskısıyla bu uygulamayı durdurunca açılan boşluğu bu banka isteyerek doldurdu" dedi.

Bharara ayrıca "Kanundışı yöntemlerle ABD Hazinesi'ni milyarlarca dolar değerinde vergi gelirinden mahrum bırakmaya çalışan bireyleri ve bankaları hareketlerinden sorumlu tutmaya çalışmamızın sonucunda bugüne geldik" diye konuştu.

Bankanın yönetici ortaklarından Otto Bruderer, bankanın geçmişte yaptıklarının yanlış olduğunun farkında olduğunu belirtti.

BBC Türkçe
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsviçre'nin en eski bankası kapanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN