Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hızlı moda Osmanbey'i vurdu

Dünyada gelişen 'fast fashion' yani 'hızlı moda' trendi, bavul ticaretinin önemli merkezlerinden Osmanbey'i de etkisi altına aldı. İhracat yaptıkları ülkelerdeki alıcılar sürekli yeni model istemeye başlayınca, şirketlerin tasarım ve üretim maliyetleri arttı. Piyasada ise modelist ve stilist açığı var

Giriş Tarihi: 6.1.2013
Dünyada Zara, Mango ve H&M gibi şirketlerin yarattığı 'fast fashion' yani 'hızlı moda' akımı, İstanbul'da bavul ticaretinin önemli merkezlerinden biri olan Osmanbey'i vurdu. Rusya ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere ihracat yaptıkları ülkelerdeki alıcılar, ayda bir yeni mal istemeye başlayınca, Osmanbeyli şirketlerin tasarım ve ürün geliştirme maliyetleri arttı. İhracat yaptıkları ülkelerden "repeat" yani tekrar anlamına gelen ve tekstilciler arasında "RPT" olarak ifade edilen mal talebi almayan şirketlerin kârlılıklarının giderek düştüğünü söyleyen Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı Ali Ulvi Orhan, "Eskiden malı yapıp satardık, tekrar aynı maldan isterlerdi. Parayı oradan kazanırdık. Artık RPT gelmiyor. Ayda bir yeni model üretmek zorundayız. Hız kalitenin önüne geçmiş durumda" dedi. Bunun yanısıra tasarım ve yeni ürün geliştirmek için kalıp maliyetlerinin arttığını söyleyen Orhan, "Piyasada stilist, modelist eksiği var. Ara eleman bulmakta sıkıntı çekiyoruz" diye konuştu.

PAZARLIK ŞANSI AZALDI

Osmanbey'de faaliyet gösteren Setre Bayan Giyim'in ortağı Mevlüt Hikmet Ünal, alıcılardan modellerin sürekli güncellenmesi yönünde talepler aldıklarını söyledi. Maliyetlerinin yükseldiğini belirten Ünal, "Aynı üründen tekrar sipariş aldığımızda atölyeler bunu daha rahat dikiyordu. Modellerde kullandığımız aksesuvarları toptan alıyorduk, daha ucuza üretim yapabiliyorduk" diye konuştu. Ünal, sürekli farklı ürün yaptıkları için stok maliyetlerinin de artmaya başladığını ifade etti.

Modelist ve stilist talepleri artıyor
Piyasadaki değişim tasarımların sürekli güncellenmesini gerektiriyor. Bunun için de şirketler modelist ve stiliste ihtiyaç duyuyor. Kariyer Eğitim Kurumları'nın Genel Koordinatörü Serkan Selamet, son 2 yıldır modelist ve stilist olmak isteyen öğrenci sayısında artış olduğunu söyledi. Selamet, 2009'da 250 stilist mezun ettiklerini, bu yıl ise 900 mezun vereceklerini belirterek, "Modelist şirketin bel kemiğidir. Stillistler de şirketin pazarda yer edinmesini, rekabet gücünü artırır" diye konuştu.

"Hazır giyim fuarı düzenleyeceğiz"
Günde ortalama 5 bin müşteri çeken Osmanbey, bu yıl önemli bir hazır giyim fuarı organize etmeye hazırlanıyor. 6-7-8 Aralık'ta İstanbul Kongre Merkezi'nde "Fasionİst" adıyla bir fuar düzenleyeceklerini belirten OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ulvi Orhan, "İlk olarak abiye kıyafet, gelinlik ve damatlık üzerine yapılan bir fuar olacak. Daha sonra farklı giyim gruplarını da ekleyeceğiz" dedi. Fuara 40'tan fazla ülkeden alıcı bekleniyor. Orhan, toptancılara yönelik düzenleyecekleri fuarın önemli bir iş hacmi yaratmasını beklediklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hızlı moda Osmanbey'i vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN