Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ranger düğmelerini Türkiye üretecek

Giriş Tarihi: 6.1.2013

İtalyan Battonificio Fossanese'yi satın alan Form Düğme, gözünü Almanlar'dan sonra Amerikan ordusuna dikti. İtalyan fabrikanın makineleriyle 'yanmaz ve kurşun geçirmez' bakalit düğme üretmeye hazırlanan şirket, Amerikan ordusunun ihalesine girecek

Mustafa ve Ahmet Oktay kardeşler Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonra 10 bin dolarlık sermayeyle Merter'de Form Düğme'yi kurdu. Önce ithal ettikleri düğmeleri sattılar. Geçen yıl ünlü İtalyan düğme üreticisi Battonificio Fossanese'nin fabrikasını satın alıp İstanbul'a taşıdılar. Bugün Hadımköy'deki fabrikalarıyla dünyanın sayılı düğme üreticilerinden biri oldular. İtalyanlar'dan know how desteği alan şirket bugün Türkiye'de üretilemeyen "bakalit düğme"nin üretimine de başlamış durumda. Böylece gerçek boynuzdan yapılmış düğmeye çok benzeyen bu versiyon da yerli üretim listesine eklenecek.

ALMAN ORDUSUNA SATIYOR

Mustafa Oktay, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın katkısıyla İtalyan üreticinin makine ve kalıp-düğme formüllerini İstanbul'a taşıdıklarını söylüyor. "Türkiye'nin tekstil ve hazır giyim sektörü global bir güç haline gelmiş durumda" diyen işadamı, Türkiye'nin adetsel bazda Çin, kalite ve trend anlamında ise İtalya'yı solladığını belirtiyor.
Satın aldığınız İtalyan düğme fabrikası sizi nereye taşıdı?
Avrupa'nın kapasite olarak en büyüğü konumundaydı. 400 makinesi olan devasa bir fabrikaydı. Dünyada 5 fabrika bu teknolojiye sahip. 3'ü İtalya'daydı, biri şimdi artık Türkiye'de. İtalya'daki diğer iki firmanın da durumu artık iyi değil. 'Bizi alın' diye geldiler.
Peki şimdi sırada ne var?
Bakalit düğme yanmıyor ve kurşun geçirmiyor. Şimdi bunları üreteceğiz. Bunların en önemli alıcısı Alman ve Amerikan ordusu. İtfaiyeciler de kullanıyor. Alman ordusuna satıyoruz. Şimdi Amerikan ordusunun ihalesine gireceğiz. Şartnameyi aldık, buşvurduk, kabul ettiler.
Ordunun istediği düğmeleri üretecek altyapınız var mı?
Amerikan ordusunun kullandığı düğmelerin kalıbı bizde var. Bir kalıbı yapmak 40 bin euroyu buluyor. Bunun için 1 milyon euroluk kalıp gerekiyor. O da bizde var. Yani bir sıfır öndeyiz.
Müşteri portföyünüzde kimler var?
Ramsey'den Cacharel'e, Damat'tan Burberry ve Zara'ya kadar birçok firmaya üretim yapıyoruz. Pierre Cardin ve Massimo Dutti'ye koleksiyon veriyoruz. Ted Baker'ın bütün koleksiyonlarına düğmeyi biz yapıyoruz. Mango ve Zara'nın yüzde 60'ı bizden gidiyor.
Düğmenin özeli veya değerlisi var mı?
Var tabii ki... Mesela özel dikim yapan modacı Faruk Saraç'a yolluyoruz. Oraya birkaç sefer özel boynuz gönderdik.


ARKADAŞINA GÖNDER
Ranger düğmelerini Türkiye üretecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN