Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ucuza resim dönemi bitti

Giriş Tarihi: 6.1.2013

Türkiye'de sanatın yatırım aracı olması her kesimde farkındalık yarattı. Galerist Cengiz Ünlü, "Eskiden vatandaşlar ünlü ressamların tablolarını getirir ucuza satardı. Artık ucuza resim devri kapandı" diyor

Elindeki eşyanın değerini bilmeyip yıllarca mandal karşılığında eskiciye satanların hikâyelerine defalarca şahit olduk. Bundan 30 yıl önce Horhor Antikacılar Çarşısı'nda ve Kapalı Çarşı'daki Bedesten'de bugün nadir bulunan milyonlar eden eserleri cüzi fiyatlara almak mümkündü. Ama artık o devir kapandı. Herkes sahip olduğu sanat eserleri ve antikaların değerinin farkında. Bu hafta Eko Sanat'ta 1989'da Fatih'teki Horhor Antikacılar Çarşısı'nın ilk galerisini açan Horhor Galeri'nin sahibi Cengiz Ünlü ile bir araya geldim. 20 yıl önce Fatih'te bir el arabasından aldığı Osman Hamdi tablosunu o yıllarda 20 bin liraya sattığını söyleyen Ünlü, "Artık ucuza resim alma dönemi bitti. Eskiden bize evlerden İbrahim Safi, Hoca Ali Rıza, Nazmi Ziya tabloları gelirdi. Üstelik getirenler ellerindeki değerlerin farkında değildi. Bugün Anadolu'dan gelen biri bile her şeyin farkında. Sanatın ivme kazanması ve müzayedelerde yaşanan rekorlar eserlere karşı farkındalık yarattı" diyor. Cengiz Ünlü, Türk resminin büyük ustalarının Fatih sokaklarına gelmesini sağlayan bir galerici. Temsil ettiği sanatçılar arasında İbrahim Safi, Ali Çelebi, Edip Hakkı Köseoğlu, Mahmut Cuda, Adil Doğançay gibi isimler var. Bugün galerisinde hâlâ bu isimlere ait tabloları satıyor.

Evlerden en çok İbrahim Safi çıkıyor
Cengiz Ünlü, evlerden kendisine en çok İbrahim Safi ve Bedri Rahmi Eyüboğlu'na ait eserler geldiğini söylüyor. Peki ama en çok hangi ressamlar aranıyor? Ünlü, başta Osman Hamdi olmak üzere Hoca Ali Rıza, Nazmi Ziya gibi ressamlara ait eserlerin arandığını belirtiyor.

ÇARŞIYA YETERLİ İLGİ YOK
214 dükkânıyla Türkiye'nin en büyük antika çarşısı olan Horhor'un müdavimleri arasında o dönemde Rahmi Koç, Mustafa Taviloğlu gibi koleksiyonerler bulunuyordu. Ancak çarşı günümüzde sıkıntılı günler yaşıyor.

35 YIL ÖNCE 10 BİNE SATMIYORDU
1970'li yıllardan itibaren resim alıp satan Cengiz Ünlü, o yıllarda çok az sayıda kişinin bunlarla ilgilendiğini anlatıyor: "1976 yılında Atatürk Kültür Merkezi'nde bir Hikmet Onat sergisi açtık. Yaklaşık 200 adet eser vardı ve fiyatları da 10-15 bin lira arasındaydı. O sergide tek bir resim bile satılamadı. Oysa bugün Hikmet Onat'ın resimleri 100 bin dolardan alıcı buluyor."

KÜÇÜKÇEKMECE'DEN 34 BİN LİRA ÖDÜL
Sanata yıllık 25 milyon TL'lik bütçe ayıran ve bu rakamı 35 milyona çıkarmayı hedefleyen Küçükçekmece Belediyesi, faaliyetlerine son sürat devam ediyor. İlçedeki üç farklı sanat merkezinde düzenlenen sergileri yılda ortalama 280 bin kişi ziyaret ediyor. Belediye sanat sevgisini yaygınlaştırmak için için sık sık etkinlikler düzenliyor. Bunlardan biri de bu yıl üçüncü kez gerçekleşecek olan resim yarışması. Başvuruların alındığı yarışmada 34 bin TL'lik ödül dağıtılacak.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ucuza resim dönemi bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN