Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çöpteki ekstreyle dolandırıcılık

Giriş Tarihi: 7.1.2013

Dolandırıcılar çöplerden topladıkları ekstrelerle kart sahiplerinin bilgilerini kopyalıyor. Uzmanlar 'Ekstrelerinizi imha edin' diyor

Tüketicilerin kimlik bilgilerini alarak banka hesaplarını boşaltan dolandırıcılar sınır tanımıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) gelen şikâyetler kurum çalışanlarını bile şaşkına çevirdi. En son örneği de çöplerden toplanan ekstrelerden yapılan dolandırıcılık işlemleri oldu. Dolandırıcılar çöpten topladıkları ekstrelerle kredi kartı sahiplerine ulaşıyor. Bankadan aradıklarını söyleyen dolandırıcılar, "Bankamıza ait başka bir kartı adresinize göndereceğiz. Cebinize gelecek mesaja evet yazıp gönderin" diyor.

KARA LİSTE SAHTEKÂRLARI
BDDK uzmanları, "Ekstrelerinizi çöpe atmayın. İmha edin" diye uyarıyor. Aradıkları numaraları banka telefon numarası olarak gösteren dolandırıcılar, internet bankacılığından sahte evrak üretimine kadar her yolu deniyor. Tüketici Derneği'ne gelen şikâyetlerde bir ilginç yöntem daha ortaya çıktı. Dolandırıcılar vatandaşları arayarak kefil olduğu kişi nedeniyle kara listeye düştüğünü ve bu durumdan kurtarmak için aradıklarını da söylüyor.

BDDK'YI DA KOPYALADILAR
Dolandırıcılık eylemlerine maruz kalan sektörlerin başında bankacılık geliyor. Dolandırıcılar BDDK'nın internet sitesini bile kopyalayarak pes dedirtmişlerdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çöpteki ekstreyle dolandırıcılık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN