Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu'ndan Yunanlara sert yanıt

Ege Denizi'nde petrol arama çalışmaları başlatacağı iddia edilen Yunanistan'a Dışişleri Bakanı Davutoğlu'dan önemli bir ikaz geldi.

Giriş Tarihi: 7.1.2013 13:08 Güncelleme Tarihi: 7.1.2013 16:10
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yunanistan'ın Ege Denizi'nde petrol arama çalışması başlattığı haberleriyle ilgili konuyu takip ettiklerini, iki ülke arasında olumlu bir atmosfer bulunduğunu, böylesi bir dönemde tek taraflı adımlardan kaçınılması gerektiğini belirterek, ''Böyle bir durumda Türkiye de mukabil adımlar atar. Ama buna ihtiyaç hissedilmeyeceğini ümit ediyorum'' dedi.

5. Büyükelçiler Konferansı kapsamında İzmir'de bulunan Davutoğlu, Vali Kıraç'ı makamında ziyaret etti.

Basının kısa bir süre görüntü almasına izin verilen görüşme sonrası valilik anı defterini imzalayan Davutoğlu, yaptığı konuşmada 5. Büyükelçiler Konferansı'nın bu yıl ikinci ayağının İzmir ev sahipliğinde tamamlandığını, İzmir'de büyük misafirperverlik gördüklerini, büyükelçiler adına İzmir'e teşekkür ettiklerini belirtti.

Brezilya ve İsveç dışişleri bakanlarının da ilk kez İzmir'e geldiğini, Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota'nın İzmir ile Rio'yu karşılaştırdığını, benzer özellikler tespit ettiklerini dile getiren Davutoğlu, İzmir'in aday olduğu EXPO 2020'nin Türkiye için önemli bir hedef olduğunu bildirdi.

Davutoğlu, ''Tüm bakanlıklarımız EXPO için seferber olmuş durumda. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız konuyu yakından takip ediyor. Her bir bakanlığımızın zimmetine verilmiş ülkeler var. Seferberlik ilan etmiş durumdayız. Kritik ülkelere özel ekipler gönderiyoruz. İzmirliler'in bu meseleye sahip çıkması lazım, zaten çıkıyorlar. İnşallah neticesini alırız, İzmir bunu hakediyor'' dedi.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, bir gazetecinin ''Suriye'de bombalama emri alan bir pilotun emri uygulamayarak Türkiye'ye kaçtığı iddiasının doğru olup olmadığı'' yönündeki bir sorusu üzerine, ''Bu tür iddialar yayılıyor. Kamuoyumuz bu tür haberlere doğrudan bizden açıklama olmadıkça dikkat etmeli. Böyle durumlarda Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığımız gerekli açıklamaları yapar'' dedi. Gazetecinin ''böyle bir olay var mı ?'' sorusuna Davutoğlu, ''Hayır, olduğu zaman bilgilendiririz'' yanıtını verdi.

-Türkiye - Yunanistan ilişkileri-

Davutoğlu, Yunanistan'ın Ege Denizi'nde petrol arama çalışması başlattığı haberleriyle ilgili bir soru üzerine konuyu yakından takip ettiklerini vurguladı.

Davutoğlu, şöyle konuştu:

''Yunanistan ile aramızda istişare kanalları mevcut. Değerli dostum Sayın Dimitri Avramopulos ile son görüşmelerimizde bu konuları, Türkiye ve Yunanistan ilişkilerini konuştuk. Tek taraflı adımlardan, böylesi kritik dönemlerde kaçınılması gerektiği kanaatini taşıyoruz. Çünkü Türkiye ile Yunanistan arasında olumlu atmosfer var. Mart ayı başında Yüksek Dereceli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı ile ilgili tarih tespitinde büyük ölçüde mesafe alındı. Onu gerçekleştireceğiz. Dolayısıyla bugünlerde Türkiye-Yunanistan ilişkileri bu ivmeyi kazanmışken bütün atılacak adımları, bu istişare içinde birlikte atmamız önem taşır.

Tabi herkes ulusal pozisyonunu biliyor. Böyle bir durumda Türkiye de mukabil adımlar atar. Ama buna ihtiyaç hissedilmeyeceğini ümit ediyorum. Yunanistan ile aramızda zaten işleyen bir mekanizma var.''

Bir gazetecinin ''Patriot füzelerinin taşınması masraflarıyla ilgili Almanya ile anlaşmazlık çıktığı'' iddiaları bulunduğunu, bunun doğru olup olmadığını sorması üzerine Davutoğlu, ''Hayır. Bunlar NATO içinde, ikili olarak istişarelerle yürütülüyor. Bu konularda spekülatif haberlerden kaçınmak lazım'' yanıtını verdi.

Bakan Davutoğlu, daha sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada da İzmir'den güzel hatıralarla ayrıldığını, EXPO sürecinde zor bir yarış içinde olduklarını ancak zoru başarmanın mutluluk verdiğini ifade etti.

Kocaoğlu da, 5. Büşükelçiler Konferansı'nın İzmir'de düzenlenmesiyle İzmir'in EXPO yarışında elinin güçlendiğini belirterek Davutoğlu'na teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan Yunanlara sert yanıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN