Mucit KOBİ Mısır'da

Giriş Tarihi: 8.1.2013

Devrim sonrası ekonomiye odaklanan Mısır'a Türkiye'den mucit KOBİ transferi başladı. Gıdadan sağlığa, plastikten tekstile kadar çok sayıda alanda ülkeye teknoloji transfer eden KOBİ'ler, bir yılda 25 yeni fabrika kurdu

Mucit KOBİ'ler yurtdışına teknoloji ihracatına başladı. Devrim sonrası Mısır'a yönelen şirketler birçok alanda teknoloji transfer edip yeni yatırımlarda bulundu. Eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek döneminde girişimciliğin büyük oranda yasaklandığı ülkede neredeyse hiç KOBİ niteliğinde yerli yatırım bulunmuyor. Ülkede fırınları, marketleri bile ordu yönetiyor. Bu tabloyu değiştirmek isteyen yeni yönetim, Türk KOBİ'lerine kapıyı açtı. Hedefte yüksek teknolojiye sahip firmaların Mısır'a birikimlerini aktarması var. Bu kapsamda Ekonomi Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Mısır Hükümeti arasında ortak çalışma başlatıldı.

TÜBİTAK DESTEĞİ ALDILAR

9 ayda 80'e yakın firma Mısır'da üretim ve ticaret anlaşmaları yaptı, 25 yeni fabrika kuruldu. Bu firmalar arasında yer alan Gaziantep merkezli Hemes Makina, TÜBİTAK desteğiyle Türkiye'nin ilk dikey spagetti makinasını geliştirdi. Başarısını Mısır'a da taşıyan firma, ülkenin Hurghada şehrinde 2 bin ton kapasiteli makarna üretim tesisini kurdu. Hemes'in yanı sıra 3 ayrı patente sahip Aksın Plastik, yanmaz kablolar üreten Slice ve stepne imal eden Mesel de Mısır'da üretime başladı.

YENİ BULUŞLAR ÖDÜL GETİRDİ
Hemes Makina, 27 yıllık makarna imalatı ustası olan Müftah Uçak tarafından 2007'de Gaziantep'te kuruldu. Firma yerli üreticisi olmayan küçük kesme makarna makinesinin üretimine odaklandı. TÜBİTAK'tan da destek alan Hemes üretime geçmeyi başardı ve 2010'da Gaziantep Sanayi Odası tarafında Ar-Ge ödülüne layık görüldü. 2011'de ise firma yine Türkiye'de bir ilk olan dikey spagetti makinesini geliştirdi. Bu proje de inovasyon ödülü aldı.

MISIR'DAN SİBİRYA'YA
Hemes Makina, kısa sürede 8 adet kısa kesme makarna makinesi ihracatı gerçekleştirerek kendi alanında rekor kırdı. Satılan ülkeler arasında Kazakistan, Kırgızistan, Sibirya ve Kuzey Irak var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mucit KOBİ Mısır'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN