Oda başkanlığı tek döneme inecek

Giriş Tarihi: 8.1.2013 11:41

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, mevcut yasada oda başkanlarının 2 dönem başkan olabildiğini belirterek, bu sürenin çok uzun olduğunu savundu.

Sürenin tek döneme inmesi için hazırlık yaptıklarını aktaran Yazıcı, ilgili düzenlemeyi çıkaracakları yeni Torba Yasası'na koyduklarını söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'nin Ankara Marriot Otelde düzenlediği 'NACE- Şirketlerin Faaliyet Kodları Bildirim Toplantısı'na katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı'nın gündeminde Şubat ayında yapılacak oda başkanı seçimleri vardı. Hayati Yazıcı, yeni çıkacak Torba Yasası'yla oda başkanlarının üst üste 2 dönem başkan seçilemeyeceğini, yeni başkanların artık en fazla 4 yıl başkan kalabileceğini bildirdi.


ARTIK ŞİRKETLERİN DE TC NUMARASI VAR

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, TÜGİK, SGK, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve TOBB tarafından ortaklaşa yürütülen şirketlerin ekonomik faaliyetlerinin sınıflandırılması NACE isimli kodlama sistemi tamamlandı. Gümrük ve Ticaret Bakanı ile TOBB Başkanı'nın katılımıyla şirketlerin kodları 365 oda ve borsa başkanına tanıtıldı. Şubat ve Mart aylarında yapılacak oda ve borsa seçimleri bu kodlamaya göre yapılacak. Toplantıda NACE hakkında bilgi veren TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

"Vatandaşların nasıl bir tek TC kimlik numarası varsa, artık şirketlerin de tek bir faaliyet kodu olacak. Eskiden şirketlerin faaliyet kodlarını tespit eden, yani hangi ticari faaliyeti yaptıklarını gösteren objektif ve somut kriterler yoktu. Benim ayakkabıcı dediğime, Gelir İdaresi çantacı diyor, SGK kimyacı diyor, TÜİK başka bir şey diyordu. Şimdi, tüm ilgili kurumlarımızın müşterek olarak tamamladığı bu NACE çalışması sayesinde, artık her bir işletmemiz uluslararası kodlama sistemine uyumlu bu rehberdeki bir faaliyet koduna denk gelmektedir. Hangi firmanın hangi sektöre ait faaliyet kodunda yer alacağı, belgeye ve somut ciro rakamına dayalı hale getirildi."

NACE sistemine göre Gelir İdaresi Başkanlığı'nca şirket bazında tespit edilen en yüksek cironun sağladığı sektör, o şirketin esas faaliyet kodu olarak belirlendi. Bir milyondan fazla şirketin faaliyet kodları kayıtlı ciro bilgilerine göre belirlendi. KOSGEB'in kredilerinde de artık bu faaliyet kodları dikkate alınacak. Bu sisteme göre web üzerinden şirketlere ulaşmak daha kolay hale gelecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oda başkanlığı tek döneme inecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN