Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TOBB'a seçim ayarı

Gümrük Bakanı Yazıcı, TOBB seçimleri öncesinde yeniden seçilmek için iki dönem beklemek zorunda olan başkanlara müjde verdi. Bakan Yazıcı, "İki dönem fazla bire indireceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 9.1.2013
TOBB seçimleri öncesinde yeniden seçilmek için 2 dönem (8 yıl) beklemek zorunda olan oda ve borsa başkanlarına müjde geldi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 2 dönemlik süreyi çok uzun bulduklarını belirterek, "Bunun 'niye' boyutunu tartışmıyoruz. Çünkü yasal bir düzenleme yapılmış. Önerilmiş parlamento kabul etmiş. Oradaki 2 dönem 4+4=8 sene yapıyor. Bana göre bu süre uzun" dedi. Konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini anlatan Yazıcı, kısa süre sonra Meclis'e gönderecekleri torba yasada bu konuda bir düzenleme yapacaklarını söyledi. TOBB Kanunu'na göre üst üste iki dönem başkanlık yapanlar, aradan iki seçim dönemi geçmedikçe aynı göreve yeniden seçilemiyor. Yazıcı'nın söylediği kanuni düzenleme yapılırsa şu anda kanun nedeniyle görevi bırakmak zorunda olan başkanlar 4 yıl sonra yeniden aday olabilecek.

KARAR YARIN
Anayasa Mahkemesi de TOBB'da iki dönem üst üste başkanlık yapanların yeniden aday olamayacaklarına ilişkin kanuni düzenlemenin iptal davasını yarın esastan görüşecek. Mahkeme kanuni düzenlemeyi iptal ederse mevcut başkanların yüzde 80'inin yeniden aday olma şansı doğacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TOBB'a seçim ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN