Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ver faizi al ödülü

Giriş Tarihi: 9.1.2013

Merkez Bankası Başkanı Başçı'ya faizi düşürdüğü için en ağır eleştiriyi getiren FT grubu, faizi yüksek tutunca yılın MB başkanı ödülünü verdi

Aşırı sıkı para politikası ve yüksek faizler nedeniyle Türkiye'de hükümet, reel sektör ve tüketiciler tarafından eleştiri yağmuruna tutulan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı İngiliz Financial Times'ın aylık uluslararası finans dergisi The Banker tarafından 'yılın Merkez Bankası Başkanı' seçildi.

POLİTİKASINI ELEŞTİRİYORLARDI
Başçı'ya dünya ve Avrupa'da yılın merkez bankası başkanlığı unvanını veren derginin bir dönem kendisine sert eleştirilerde bulunan Financial Times Grup'un yayın organı olması dikkat çekti. Derginin bağlı olduğu Financial Times Grubu Başçı göreve geldiği ilk dönemlerde eleştirel yayınlar yapıyordu. Geçen yılın başında Erdem Başçı'nın faiz indirmesi nedeniyle en ağır eleştirileri getiren uluslararası yayın organlarının başında gelen FT grubu, böylece yüksek faiz politikasına geri dönen Başçı'yı ödüllendirmiş oldu.

DURMUŞ YILMAZ DA AYNI ÖDÜLÜ ALDI
Erdem Başçı'nın uyguladığı para politikasının geleneksel yöntemlerden farklı olduğunu belirten yayınlarda "Anlayamıyoruz" deniliyordu. Euromoney de 2009 yılında dönemin Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ı yılın başkanı seçmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ver faizi al ödülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN