Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ar-Ge üssü oluyor

Işık Üniversitesi Ar-Ge ve inovasyona odaklandı. 2 milyon liraya araştırma merkezi kuran üniversite, anatomiden bilişime kadar birçok alanda mucit gençler yetiştirecek

Giriş Tarihi: 10.1.2013
Tükiye ekonomisinin Ar-Ge ve inovasyon alanındaki yükselişine üniversiteler de dahil oldu. Işık Üniversitesi araştırma faaliyetlerini güçlendirmek ve daha fazla sanayi işbirliğine imza atmak için Şile'de yeni bir Ar-Ge binası inşa ediyor. Proje estetik olarak da farklı bir mimaride hayata geçirilecek. 600 metrekarelik bir alanda yükselecek binada, cam ve çelik malzeme bir arada kullanılacak. Ar-Ge merkezinin 24 saat açık olacağını ifade eden Işık Üniversitesi Rektörü Nafiye Güneç Kıyak, amaçlarının üniversitenin her düzeyinde yaratıcı ve inovatif anlayışı yaygınlaştırmak olduğunu vurguluyor. Projenin maliyetinin ise 2 milyon lirayı aşacağı ifade ediliyor.

KAZA YAPMAYAN ARAÇLAR

Ar-Ge binasında birçok alanda çalışma imkânı doğacak. Bunlardan biri olan otomotivde akademisyenler trafik kazalarını en aza indirmek için araştırmalar yapacak. Işık Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkin Dinçmen, araç için aktif güvenlik sistemlerinin geliştirilmesinde gerekli olan sistemlere odaklandıklarını ifade etti.

Araştırma merkezinde yer alacak bölümler
İnovasyon eğitimlerinin yapılacağı inovasyon ve girişimcilik merkezi.
Üniversiteye kurulacak rüzgâr türbini için araştırma ve uygulama projesi.
Robotik ve otonom araçlar için araştırma laboratuvarı.
Psikoloji araştırmaları için sosyal/dil, kültür ve bilişsel psikoloji laboratuvarı,
Gelişim psikokolojisi laboratuvarı.
Güneş enerjisi ile çalışan yarış arabası.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ar-Ge üssü oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN