Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Raportörden Hisarcıklıoğlu’na ‘hayır’

Anayasa Mahkemesi'nin esastan görüşeceği TOBB davası öncesinde raportör yasanın iptali isteminin reddedilmesi yönünde görüş bildirdi. Rapor bugün toplanacak mahkemede görüşülecek

Giriş Tarihi: 10.1.2013
Oda ve borsalarda 2 dönem üst üste başkanlık yapanların 8 yıl beklemeden yeniden seçilememelerine ilişkin yasal düzenlemenin iptaline ilişkin açılan davada karar öncesi 'şok rapor' ortaya çıktı. Anayasa Mahkemesi raportorü yasal düzenlemenin iptal isteminin reddi yönünde görüş bildirdi. Raportör, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yasası'ndaki iki dönem üst üste görev yapanların iki dönem geçmedikçe aynı göreve seçilemeyeceklerine ilişkin düzenlemeyi Anayasa'nın 67'nci maddesindeki seçme ve seçilme hakkı yönünden inceledi. Anayasa'da bu hakların kullanımının yasayla düzenleneceği hükmünün bulunduğunu belirten raportör, bu alanda Meclis'e tanınan yasal düzenleme yapma yetkisinde herhangi bir sınırlama bulunmadığını kaydetti. TOBB Yasası'ndaki "iki dönem bekleme" sınırlandırmasının Anayasa'nın 2'nci maddesindeki hukuk devleti ilkesi ile çatışır bir yönünün bulunmadığı tespitini yapan raportör özetle, "Bu alanda düzenleme yapma yetkisi Meclis'indir" görüşünü savundu.

İKİ DÖNEM YASAĞINI TARTIŞIN
Raportör, seçme ve seçilmenin de aralarında bulunduğu temel hak ve özgürlüklerle ilgili yasaların getirdiği sınırlandırmaların evrensel hukuk kurallarından olan "ölçülülük" ilkesine göre değerlendirmesi gerektiğini kaydetti. Raporun bu bölümünde; TOBB ve bağlı odalarla borsaların yönetimlerinde iki dönem üst üste görev yapanların iki dönem yani 8 yıl aynı görevi yapamıyor olmasının tartışılabileceği belirtildi.

BİR OLUMLU BİR OLUMSUZ ÖRNEK
Raportör, 2005 ve 2008'deki iki karara ilişkin dosyaları da Yüksek Mahkeme'nin bilgisine sundu. Raportörün hatırlattığı ilk karar, kamuoyunda "Derviş Günday Yasası" olarak bilinen esnaf ve sanatkârlar kanununa ilişkin iptal kararıydı. Raportör, şimdiki yasanın geriye dönük hak kaybı yaratmadığından 2005'teki bu kararın örnek alınamayacağını savundu. Yüksek Mahkeme TOBB davasına örnek olarak 2008'deki Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlik Kanunu'nun iptal edilmemesini gösterdi.

MAHKEMEDE KARAR GÜNÜ
Anayasa Mahkemesi'nin bugün yapacağı müzakerede, raportörün bağlayıcılığı bulunmayan raporunun okunup düzenlemenin iptal edilip edilmeyeceğine karar verilecek. Mahkeme, iptal kararı verirse Rifat Hisarcıklıoğlu ve birçok başkanın yeniden seçilme yolu tıkanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Raportörden Hisarcıklıoğlu’na ‘hayır’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN