Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni patent ücretleri belli oldu

Türk Patent Enstitüsü 2013 yılı ücret tarifesini açıkladı.

Giriş Tarihi: 11.1.2013 12:04
Sınaî haklar alanındaki tescil başvurularını değerlendirilip koruma altına alan Türk Patent Enstitüsü (TPE) yılbaşı itibariyle 2013 yılı işlemlerine ait ücret tarifesini açıkladı. 2012'nin ücretleriyle karşılaştırıldığında bu yıl başvuru kalemlerinde artış görülüyor.

Türkiye'de artan sınaî haklar bilinci sayesinde son yıllarda marka koruma başvuruları yarım milyonu geçerken patent ve endüstriyel tasarım başvuruları da artarak devam ediyor. Patent başvurularında önemli bir etken olan 2013 yılına ait ücret tarifesi Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından yılbaşı itibariyle açıklandı.


RESMİ HARÇ İLE ÜCRET TARİFE FARKI

TPE'nin 2 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 2013 yılına ait tescil başvuru harçları ilgili tarifede yer alan tutarlar sadece resmi harçların bedellerini gösteriyor. Toplam tescil işlem ücretlerinin belirlenmesi için, sınaî mülkiyet hakları ile ilgili başvuru ve işlem ücretlerine resmi harçların yanında ayrıca TPE ücretlerinin de eklenmesi gerekiyor.

Bu listeden sonra TPE kendi sitesinde yaptığı açıklama ile 2013 yılında uygulanacak ücret tarifesini de açıkladı. TPE ücret listesi

TPE'nin yeni ücret tarifesine ulaşmak için tıklayın

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni patent ücretleri belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN