Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koltuk sevdası sözden döndürdü

Anayasa Mahkemesi'nin 'seçim' maddesini iptal etmesi TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nu sözünden döndürdü. 1 yıl önce "giderim" diyen başkan, dün aynı netlikte konuşamadı

Giriş Tarihi: 12.1.2013
Anayasa Mahkemesi'nin "İki dönem üst üste başkanlık yapanlar 8 yıl beklemeden aday olamaz" maddesini iptaliyle gözler Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na çevrildi. Geçen yıl Kartepe'de bir kez daha aday olmayacağını net bir şekilde açıklayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yasal engel kalkınca kesin olarak "Adayım ya da değilim" diyemedi. TOBB Başkanı dün kararın rekabeti artıracağı ve oda yönetimlerinin değişebileceği yorumunu yapmakla yetindi.

SÜKUT İKRARDAN SAYILIR

Hisarcıklıoğlu'nun danışmanları da "Başkan tekrar aday olacak mı" sorusuna net yanıt veremedi. Bu tavır iş dünyası temsilcileri tarafından "Sükut ikrardan gelir" şeklinde yorumlandı. İşadamları, Hisarcıklıoğlu'nun yeniden başkan seçilmesi durumunda İstanbul Ticaret Borsası eski Başkanı Nejat Ekrem Basmacı'nın 51 yıllık başkanlık rekorunu kırmayı deneyebileceğini belirtti. Karar Hisarcıklıoğlu ile birlikte kamuoyunun yakından tanıdığı İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş gibi isimleri de etkiliyor. Oda ve borsalarda seçimler şubat-mart arasında yapılacak.

BİR SALTANAT KAYIKLARI EKSİK
Orta Anadolu Makina İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, "Üyelerinden kanun yoluyla para toplayan bir işadamı örgütü olamaz. Bunların hepsinin kapatılması gerekir" dedi. TOBB Başkanı'nın tekrar aday olmasının "Benden başka burayı yönetecek kimse yok" anlamına geleceğini söyleyen Dalgakıran oda yönetimlerini "Bir saltanat kayıkları eksik" sözleriyle eleştirdi.

BAŞKAN GEÇEN YIL 'İSTEMİYORUM' DEMİŞTİ
Rifat Hisarcıklıoğlu, geçen yıl yaptığı açıklamada "Bazıları gidiyor diye yazıyor. Kendim gidiyorum. Kanuna o maddeyi ben koydurdum. Biz burada meccanen (parasız) çalışıyoruz" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koltuk sevdası sözden döndürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN