Sanat dünyasında Türki akımı

Giriş Tarihi: 13.1.2013

Türkçe konuşan sanatçıları tek çatı altında toplayan TÜRKSOY, 1.5 milyon dolarlık bütçeyle dünya çapında organizasyonlara imza atıyor. Merkezi Ankara'da olan teşkilatın yöneticisi Kasseinov, 11 ülkeden yüzlerce sanatçının eserlerini tanıtmak için iş dünyasından destek bekliyor

Sanat, Orta Asya'dan Anadolu'ya kadar olan coğrafya'da Türkçe konuşan milletleri bir araya getirdi. Sadece sözde değil kültür ve sanatta da ortak dili konuşan bu büyük coğrafyayı dünyaya tanıtmak için 1993'te kurulan Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), gelecek nesillere de güçlü eserler bırakmak için kolları sıvamış durumda. Merkezi Ankara'da olan TÜRKSOY'un genel sekreterliğini Kazakistan eski Kültür Bakanı Dussanbay Kasseinov yürütüyor. Keman sanatçısı olan ve yıllarca konservatuarda dekanlık yapan Kasseinov ile teşkilatın adeta bir çağdaş plastik sanatlar müzesini andıran merkezinde bir araya geldik.

DESTEK LAZIM

TÜRKSOY'un yıllık bütçesi 1.5 milyon dolar. Ancak her yıl bu rakamın yaklaşık 10 katı büyüklüğünde etkinlik gerçekleştiriyorlar. 11 ülkeden 140 sanatçının katılımıyla New York ve Washington'da yapılan Nevruz gösterileri, 6 ülkeden 250 sanatçıyla sahneye koyulan Köroğlu Destanı Operası öne çıkan organizasyonlarından bazıları. Her yıl ressamlar, edebiyatçılar, şairler ve fotoğrafçılar için ayrı ayrı buluşma organizasyonları yapılıyor. Kasseinov, kültür bakanlıkları ve belediyelerin maddi destek verdiklerini ifade ediyor.

İŞADAMLARINDAN YETERLİ DESTEK YOK
Kasseinov, Türk kültürünün uluslararası düzeyde benimsenmesi ve yaygınlaştırılması için çalışmalar yürüten TÜRSOY'un, işadamlarından yeterli desteği alamadını söylüyor. Geçtiğimiz yıl Ankara'nın en yüksek binası olan Portakal Çiçeği Rezidance'ın sahibi koleksiyoner işadamı Ahmet Şahin, TÜRKSOY ressamlar buluşması için Sapanca'daki çiftliğinin kapılarını açmış ve sanatçıların çalışması için gerekli desteği vermiş. Kasseinov bu tarz destekler gördüklerini ama henüz yeterli duyarlılığın oluşmadığını dile getiriyor.

TÜRK ÇAĞDAŞ PLASTİK SANATLAR MÜZESİ
Türksoy, her yıl ressamları bir ülkede iki hafta boyunca ağırlıyorlar. Kasseinov, bu ressamları kültür bakanlıkları aracılığıyla seçtiklerini anlatıyor. Devlet sanatçısı statüsündeki profesyonel ressamlar iki hafta boyunca çalışıyor. Eserler daha sonra sergileniyor. Kasseinov, amaçlarının bir Türk Çağdaş Plastik Sanatlar Müzesi kurmak olduğunu belirterek şunları söylüyor: "Büyükşehir belediye başkanına teklif verdik. Ankara sadece Türkiye'nin değil aynı zamanda bu coğrafyadaki kardeş devletlerin de başkenti. Bakü de Astana da Ankara'ya önem veriyor. Burada Türk dünyasını yansıtan müzelerin olması gerekiyor. Devletin bu işe el atmasını istiyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanat dünyasında Türki akımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN