Türkiye'nin en iyi haber sitesi

GE'nin lokomotifi Türkİye

150 milyar dolar cirolu sanayi devi GE Türkiye'yi büyümenin merkezi yaptı. Firmanın ikinci ismi John Rice, lokomotiften rüzgâr türbinine kadar birçok alanda Türkiye'yi üretim üssü yapacaklarını söyledi

Giriş Tarihi: 14.1.2013
Dünyanın 22'nci ABD'nin dördüncü büyük firmasının ikinci ismine üç yılda 900 milyon dolar yatırım taahhüdü verdiren ve Türkiye'yi öncelikli ülkeler listesine aldıran nedir? Türkiye'de sayıları 30 bini bulan yabancı şirketlerin en eskilerinden biri olan General Electric'in Başkan Yardımcısı John Rice bu sorunun cevabını Ankara'da iki bakanla yaptığı görüşmelerin ardından SABAH'a verdi. 1948'te Türkiye'ye ilk adımını atan ABD'li devin ikinci ismi Rice, yerli uçak projesi rüyasını paylaşıyor. Dünyanın en büyük uçak motoru üreticisi ve Türkiye'deki tüm uçakların yüzde 60'ından fazlasının motorunu yapan firma olan General Electric'in yerli uçak projesinde elinden gelen tüm desteği vermeye hazır olduğunu dile getiren Rice, "Türkiye şirketimizde öncelikli ülkeler listesinin başında geliyor. Kaydadeğer bir ekonomi ve stratejik ülkelerden biri. Aynı zamanda bölgede de önemli bir ülke. Bizim üç yılda 900 milyon dolar yatırım yapacağız taahhüdümüzün altında Türkiye'nin 2023 hedefleri var. Bu hedefleri bizim yaptıklarımızla doğrudan uyuşuyor" dedi.

LOKOMOTİFİN MERKEZİ

Avrupa ve Ortadoğu bölgesinde Türkiye üzerinden büyümeyi hedeflediklerini söyleyen Rice 2023 yılına kadar demir yollarının iyileştirilmesi için 23.5 milyar dolar harcayacak olan Türkiye'den lokomotifleri Avrupa pazarına ihraç edeceklerini de söyledi. Rice: "Yatırımlarımıza ve ortaklıklarımız baktığınız zaman bunların hepsi bu stratejinin sonucu. Tülomsaş ile işbirliğimizle ürettiğimiz lokomotifler Avrupa pazarına gidiyor. Onun dışında havacılıkta yaptığımız işbirlikleri hep bölge için. Şu anda uçak motoru parçaları dünyanın her yerine ihraç ediyoruz. Tüm işlerimizde ihracat odaklı olarak çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

TÜRBİNDE YERLİLİK ORANI YÜZDE 50
Enerji alanında da rüzgâr türbinleri ürettiklerini belirten Rice, "Türkiye'de şu anda direkleri ve rüzgar panellerini üretiyoruz. Şu anda motor üretmiyoruz ancak rüzgâr türbinlerinde maliyet içinde yerlilik oranımız yüzde 50'ye vardı. İhracat da yaratıyoruz. Türkiye'de yatırım yaparken sadece ekonomide büyüme oranlarına bakmıyoruz. Aynı zamanda şeffaflık, iş yapabilme kolaylığı ve insan kaynağı kalitesine bakıyoruz ve bunların hepsini Türkiye'de bulabiliyoruz" dedi.

Faktoring için araştırma yapılıyor
Finans sektöründe yeni yatırımlar olabileceğinin de altını çizen John Rice General Electric'in Arap ortağı Mubadala faktoring alanında fırsatları değerlendirdiklerini belirtti. Rice, "Türkiye'de şu anda fırsatları değerlendirmek için araştırma yapılıyor. Bu alanda ortaklığımızın yönetim kurulu kararını verecektir" dedi.

Garanti'yi doğru zamanda sattık
Garanti Bankası'na 2005'te ortak olup 2010'da hisselerin satışını gerçekleştiren General Electric'in şu anda bankacılık sektöründeki kârlılıkları görünce pişman olup olmadığı sorusuna ise Başkan Yardımcısı John Rice, "Doğru zamanlamaydı. Satıp bizim bireysel bankacılık işinden çıkma stratejimizin bir parçasıydı. Bir pişmanlığımız yok" dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
GE'nin lokomotifi Türkİye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN