Hereke halısı artık Bangladeşli

Türk el halısı küresel rekabet için Bangladeş'in yolunu tuttu. Türk halı motiflerini Bangladeşliler'e öğreten ihracatçılar onda bir maliyetle üretim yapıyor

Giriş Tarihi: 14.1.2013
Dünyaca ünlü Türk el halısı küresel rekabette ayakta tutabilmek için Bangladeş yolunu tuttu. Yüze yakın Türk el halısı ustası ve tasarımcılar aylarca Bangladeşliler'e Türk halı motiflerini öğretti. Son bir yıldır uğraşılan proje başarılı oldu ve Türk halısı onda bir fiyatına Bangladeş, Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerde üretilir hâle geldi. Bu sayede tek rakibi olan İran'ı koltuğundan eden Türkiye sektörde liderlik koltuğunu kaptı. Hannover'de düzenlenen Domotex Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı'nda konuşan İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) Başkanı İbrahim Yılmaz, dünyada 2 milyar dolar büyüklüğü bulunan el halısı pazarında Türkiye'nin üretiminde sıkıntı yaşadığını anlattı. İbrahim Yılmaz, üretimi kaydırmakla el halısının tekrar gücünü topladığını belirtti. Yerli üretimdeki birçok sosyo- ekonomik değişimin etkili olduğunu da vurgulayan Yılmaz, "Halı dokuma bölgelerindeki kızlar evde oturup dokuma yapmak yerine okula gitmeyi ya da daha sosyal bir ortam sağlayan fabrikalarda çalışmayı seçiyor. Ayrıca Türkiye'de işçilik maliyetleri de çok yüksek. Bu Türk el halılarının üretimi Afganistan, Pakistan ve Bangladeş gibi ülkelere kaydı. Bu işin ticaretini yapmak için illa dokumak gerekmiyor. Buna en güzel örnek Almanya. Biz de benzer bir model izliyoruz" dedi.

Antibakteriyel halı fiyatı katladı
Türk halı firmalarının antibaktireyel ve antialerji halı üretiminde başarı elde ettiğini kaydeden İbrahim Yılmaz, "Böylece asıtım rahatsızlığı olan çocuklarda halı üzerinde oynaya biliyor. Aynı zamanda halının katma değeri yükseldi. Eskiden 5 dolara satılan bir halı böylece 55 dolara satılmaya başlandı" şeklinde konuştu.

İHİB ödül verdi, Almanya vize vermedi
İHİB olarak altı yıldır düzenledikleri tasarım yarışmasında finale kalanları fuarlara götürerek sektörel bilgilerini artırdıklarını söyleyen Yılmaz, sektöre yaklaşık 50'ye yakın profesyonel kazandırdıklarını belirtti. Yılmaz, ayrıca "Ancak son yarışmamızın ikincisi vize alamadığı için buraya gelemedi. Ödüllü tasarımcıya vize vermediler" dedi.

Parça halı Türkler'in elinde
Türkiye'nin parça halı ticaretinde küresel belirleyici aktör olduğunu belirten Yılmaz, "3.8 milyar dolarlık toplam parça halı ticaretinin yüzde 55'i Türkiye'nin ihracatı. 2012'de toplamda 2 milyar dolar ihracat ile kapattık. 2013'ü 2 milyar 350 milyon dolarla kapatmak istiyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hereke halısı artık Bangladeşli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN