Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Simit Sarayı kahveci oldu

15 yıl önce tek bir dükkânla yola çıkan Simit Sarayı, 2013 yılına iki sürprizle girdi. Holdingleşen şirket, Doqa markasıyla dev kahve zinciri kurmak için harekete geçti

Giriş Tarihi: 15.1.2013
İşadamlarının Türkiye'de gözdesi olan kahve zincirlerine yeni bir rakip daha geliyor. Simit Sarayı 'Doqa' markasıyla Türkiye'nin en büyük kahve zincirlerinden biri olmak için kolları sıvadı. Starbucks ve Kahve Dünyası gibi uluslalararası bir zincire dönüşmeyi hedefleyen şirket, ilk yatırımını Levent ve Taksim'de yapacak. 2013'te 15 mağazaya ulaşılması planlanıyor. Açılan yerlerde kahvenin yanı sıra sıcak ve soğuk içeceklerin de satışı yapılacak. Simit Sarayı yeni yatırımı için şirket kurdu. İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre, 500 bin TL sermayeyle kurulan şirket DC Perakende Mağazacılık Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ismiyle faaliyet gösterecek.

MAĞAZALAR TUTULDU
Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Simit Sarayı'nın kurucusu Haluk Okutur. Yönetim kurulu üyeleri arasında Didar Cansel ve Ayşe Nur Okutur bulunuyor. 2012 mayıs ayında kurulan firmanın faaliyet alanı İTO kayıtlarına "Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda çay, kahve, kakao ve baharat perakende ticareti" olarak girdi. Şirket 5 ay süren altyapı hazırlığı çalışmalarından sonra mağazaların yerlerini kiraladı.

SİMİT HOLDİNG
Simit Sarayı'nda bir başka sürpriz ise 20 gün önce yaşandı. Şirket sessiz sedasız yapılan değişiklikle holdingleşti. Simit Sarayı 19 Aralık 2012'de ADC Yatırım Holding haline geldi. 500 bin TL sermaye ile kurulan holdingin yönetim kurulu başkanlığında yine Haluk Okutur bulunuyor. Şirket aralarında Doqa'nın yer alacağı tüm yatırımlarını tek bir çatı altında toplamayı hedefliyor.

KAHVE KOKUSU ÇEKİYOR
Türkiye'de kahve zincirleri 1999'da Gloria Jean's Coffees ile moda oldu. Ardından Starbucks, Robert's ve Barnie's de geldi. Pazardaki canlılık yerli markaların da doğmasına neden oldu. Yıldız Holding Cafe Crown, Doğuş Grubu da Kahve Dünyası'na ortak olarak sektöre hareket getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Simit Sarayı kahveci oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN