Kılavuzlu HES elektrik üretimine geçiyor

Kahramanmaraş'ta yapımı tamamlanan Kılavuzlu Hidroelektrik Santrali, sulama projeleri tamamlandıktan sonra yılda 144 milyon kilovat elektrik enerjisi üretecek.

Giriş Tarihi: 16.1.2013 15:00
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nden, yapılan yazılı açıklamada, Ceyhan Nehri üzerine inşa edilen santralin bölge illerine de fayda sağlayacağı belirtildi.

Açıklamada, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay'da 1 milyon 76 bin 500 dekar alanı sulayacak, ''Orta Ceyhan Menzelet Projesi'' kapsamında yer alan tesisin, enerji, sulama ve içme suyu maksatlı Kılavuzlu Barajı ve HES Projesi olduğu vurgulandı.


EKONOMİYE YILDA 90 MİLYON TL KATKI

Santralin 11 Aralık 2012'de elektrik üretimine başladığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''8 Mayıs 2011'de su tutulan Kılavuzlu Barajı'ndaki hidroelektrik ünitesi açık santral tipinde olup toplam 54 megavat kurulu güce sahip ve 4 üniteden oluşuyor. Bugüne kadar yaklaşık 10 milyon kilovat elektrik enerjisi üretildi.

Santral, sulama projeleri işletmeye açılmadan önce yılda 248 milyon kilovat, sulama projeleri tamamlandıktan sonra ise yılda 144 milyon kilovat elektrik enerjisi üretecek ve ekonomiye senede 90 milyon lira katkı sağlanacak.''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kılavuzlu HES elektrik üretimine geçiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN