Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'de bacanak avı

AB fonlarını sıkı takibe alan müfettiş raporları "Bu kadar da olmaz" dedirtti. En fazla usulsüzlük eğitim fonlarında tespit edilirken, paralar eğlence mekânlarında harcandı. Soyadı benzerliği olmasın diye bacanak ve eniştelere maaş bağlandı

Giriş Tarihi: 18.1.2013
Sabah'ın geçen yıl yaptığı "Bilge köyünde AB yolsuzluğu" haberinin ardından başlatılan denetimlerde şok bir tablo ortaya çıktı. AB Merkezi İhale Birimi, İçişleri ve Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri bir yıl içinde 385 Avrupa Birliği hibe projesini inceledi. Denetimlerde yoğun sıkıntı yaşanan yerler Doğu illeri olurken, en fazla eğitim projelerinde yolsuzluk yapıldığı tespit edildi. 93 ihale için hibe desteğinin geri çağrılmasına karar verilirken, 30 proje yargıya taşındı. Denetimler sırasında hazırlanan müfettiş raporlarına göre proje yöneticilerinin büyük bölümü eğitim kadrolarına eş-dost, akraba doldurarak buradan haksız kazanç sağladı. Eğitimler çoğu zaman kâğıt üzerinde kaldı. Raporlarda yer alan en ilginç tespit ise "Proje yöneticileri soyadı benzerliği yaşanmasın diye de bacanak, enişte gibi akrabalık bağlarını tercih ettiği görülmüştür" ibaresi oldu. Muş, Elazığ, Kayseri, Mardin, Batman ve Kocaeli en fazla usulsüzlüğün yaşandığı iller olarak öne çıktı. Kayseri'de proje yöneticisi olan okul müdürü, ilkokul mezunu bile olmayan 11 akrabasını eğitmen gibi gösterdi. Avrupa Birliği projesini yürüten Kayseri Olgunlaşma Enstitüsü yöneticileri hakkında da benzer bir yolsuzluk nedeniyle soruşturma açıldı. Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerince denetlenen kurumda eğitmenlerin yöneticilerle akrabalık bağı olduğu tespit edildi. Müfettiş raporları tamamlanırken, konu yargıya taşındı.

3 BİN 93 PROJE HAYATA GEÇTİ
Türkiye'de 2002-2012 yılları arasında sosyal içeriğe sahip konularda uygulanan 3 bin 93 projeye, 386 milyon 667 bin lira finansman sağlandı. Avrupa Birliği Bakanlığı verilerine göre, 2002-2012 yılları arasında odalar, il özel idareleri, dernek, vakıf, belediye, kooperatif, üniversite, sendika ve köye hizmet götürme birlikleri gibi sivil toplum kuruluşlarınca geliştirilen projelere 58 farklı alanda hibe uygulandı. Söz konusu hibe programları kapsamında toplam 3 bin 93 adet projeye 386 milyon 667 bin liralık bütçe tahsis edildi.

EN BAŞARILI İL İSTANBUL
Merkezi İhale Birimi tarafından sağlanan hibe tutarına göre en başarılı il sıralamasının başında İstanbul bulunuyor. İstanbul 178 projeyle 22 milyon 2 bin lira hibe alırken, bunu 189 proje ve 21 milyon 952 lirayla Ankara izledi. Üçüncü sıradaki Kayseri ise 20 milyon 276 bin lira hibe aldı.

BİLGE KÖYÜ İLE GÜNDEME GELDİ
Sabah, AB projelerindeki usulsüzlük iddialarına dikkat çekmek için geçen yıl 44 kişinin hayatını kaybettiği Bilge köyünü sayfalarına taşımıştı. Köyde, eğitim için AB'nin gönderdiği 84 bin euro, proje yöneticileri ile kaymakamlık yetkililerince sahte eğitmen ve faturalarla farklı alanlarda kullanıldığı tespit edilmişti.

PARA BATMAN'DA EĞLENCEYE AKTI
Batman Valiliği bünyesinde 2010'da başlatılan Gençlik ve Kültür Projeleri'nin fonlarının eğlence mekânlarında harcandığı tespit edildi. Durumun ortaya çıkması üzerine proje yöneticileri yurtdışına çıktı. Sadece eğitim değil, çevre projelerinde de usulsüzlükler yaşandı. Çorum'da Yeşilırmak'taki kirliliğin azaltılması için AB fonlarıyla yürütülen projede 1 milyon dolardan fazla yolsuzluk raporlara girdi. Oysa bu parayla 34 köyde doğal arıtma, 19 köyde foseptik ve 12 köyde de kanalizasyon tesisi kurulması planlanıyordu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'de bacanak avı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN