Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye daha çekici olacak

Giriş Tarihi: 18.1.2013 14:34

Geçen yıl Kasım ayında Türkiye'nin kredi notunu ''yatırım yapılabilir'' seviyeye yükselten uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Kıdemli Direktörü Paul Rawkins, ''Türkiye, kısa vadede, parasal genişlemenin etkisiyle, risk almak isteyen yatırımcılar için çekici bir ülke olacak'' dedi.

Rawkins, 2013 yılında Orta ve Doğu Avrupa için temel risklerin düşük büyüme ve Avro Bölgesi'nin devam eden finansal sorunları olduğunu belirterek, öte yandan geçen yılın son çeyreğinde notu artırılan Türkiye'nin küresel parasal genişlemeden olumlu yönde etkilenebileceğini kaydetti.

2013 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Rawkins, yakın zamanda başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere Japonya, İngiltere gibi görülmemiş büyüklükte parasal genişleme politikalarını devreye sokan ülkeleri işaret ederek, ''Yatırım yapılabilir notu zamanla yatırımcı tabanına yayılacak. Kısa vadede, parasal genişlemenin etkisiyle, Türkiye risk almak isteyen yatırımcılar için çekici bir ülke olacak'' öngörüsünde bulundu.

Rawkins, avro krizine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, ''Avro Bölgesi'nde yaşanan sorunlar ve büyüme hali hazırda Orta ve Doğu Avrupa için en büyük riski oluşturuyor. Büyümenin neredeyse olmaması Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde bütçe hedeflerinin tutturulmasını zorlaştırırken, finansal gereksinimi artırıyor. Bu bölge, Avro Bölgesi'nden gelebilecek şoklara en açık bölge'' ifadelerini kullandı.

Daha önce AA'ya konuşan para piyasalarının Indiana Jones'u ve yatırım gurusu olarak tanınan Singapur merkezli Franklin Templeton'ın Gelişmekte Olan Piyasalar Grubu Başkanı Mark Mobius parasal genişlemenin Türkiye gibi birçok ülkenin hisse senedi piyasasına olumlu etkileri olacağını belirterek, ''Yüksek parasal genişleme genel olarak Türkiye'nin de dahil olduğu hisse senedi piyasaların için pozitif olacak'' öngörüsünde bulunmuştu.

Not artışı sonrası AA'ya konuşan Fitch'in Başanalisti Ed Parker, 2013 yılına ilişkin sıcak para akışı konusunda dikkatli olunması uyarısında bulunarak, ''Özellikle (ileriye yönelik) Merkez Bankası'nın ekonomiyi kredi şişmesinden, aşırı ısınmadan ve cari açığın yeniden artması olasılığından koruyacak bir şekilde yönlendirmesi gerekiyor'' ifadelerini kullanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye daha çekici olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN