Cayman'ın kilidi açıldı

Vergi cennetlerini yakın takibe alan G-20 ilk adımı attı. Cayman Adaları, bir dizi reform kapsamında hesap sahiplerini deşifre edecek

Giriş Tarihi: 19.1.2013
Gelişmiş 20 ülke (G-20), vergi cennetlerinin sonunu getirmek için ilk somut adımı offshore hesaplarının gözde merkezi Cayman'da attı. Turizm ve finansın öne çıkan adresi Cayman Adaları'nda yönetim, G-20'nin talebi doğrultusunda "vergi cenneti" etiketinden kurtulmak için bir dizi reforma hazırlanıyor. Yapılacak değişikliklerin ardından binlerce şirket ve yöneticinin ismi kamuoyuyla paylaşılarak deşifre edilecek. Reformlar kapsamında adada yatırımcıların vekilliğini yapan yöneticilerin faaliyetlerinin takibi de mümkün olacak. İngiltere'ye bağlı Cayman Adaları'nın finansal yetkili kuruluşu CIMA, kamuya açık bir veri tabanı oluşturacak. Çalışmanın mart ayı ortalarında hazır olması bekleniyor.

HEDGE FONLAR SALDIRIYOR

Son yıllarda Cayman Adaları'nın üzerinde uluslararası finans kuruluşları ve siyasi çevrelerden büyük baskı var. ABD ve Avrupalı siyasetçiler, adaların global kurallara uyması için bir süredir aktif mücadele yürütüyorlardı. Öte yandan hedge fonu yatırımcıları da adalara baskı konusunda siyasetçilerden bile daha kararlı görünüyor.

'UZUN ZAMANDIR MÜCADELE VERİYORUZ'
İngiltere'nin en büyük emeklilik fonlarını yöneten Hermes BPK'nın yöneticisi Vincent Vandenbroucke, uzun zamandır daha şeffaf olunması konusunda mücadele verdiklerini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cayman'ın kilidi açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN