Türkiye'nin en iyi haber sitesi

inde devrim

Bakan Yıldırım açıkladı, 444'lü numaraların da dahil olduğu kısa numaralar ine dahil ediliyor.

Giriş Tarihi: 19.1.2013 12:26 Güncelleme Tarihi: 19.1.2013 14:32
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı , sabit ve mobil telefonlardan 182 (Hastane Randevu), 185 (Su Arıza), 186 (Elektrik Arıza), 150 (Başbakanlık İletişim Merkezi) gibi kısa numaralara yönelik aramaların abonelerin tarife paketlerindeki her yöne görüşme süreleri kapsamına alınacağını bildirdi.

Bakan Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce 444'lü numaraların, abonelerin tarife paketlerindeki her yöne görüşme süreleri kapsamına alınmasına ilişkin başlatılan uygulamanın genişletileceğini ifade etti.

Söz konusu uygulama çerçevesinde sabit ve mobil telefonlardan 182 (Hastane Randevu), 185 (Su Arıza), 186 (Elektrik Arıza), 150 (Başbakanlık İletişim Merkezi) gibi kısa numaralara yönelik aramaların, abonelerin tarife paketlerindeki her yöne görüşme süreleri kapsamına alınacağını belirten Yıldırım, ''Vatandaşlarımız abone oldukları ler kapsamında sahip oldukları dakikaları, kısa numaraları ararken de kullanabilecek ve fazladan ücret ödemek zorunda kalmayacaklar'' dedi.

Bakan Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından, tüketicilerin hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla yapılan düzenlemenin 1 Şubat 2013 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacağını kaydetti.

ÜCRETLERE ÜST SINIR GELDİ

Öte yandan kısa numara aramaları için tüketicilere uygulanacak ücretlerde işletmeciler bazında da bazı üst sınırlar getirildi.
İşletmecilerin, söz konusu karara uygun olarak revize edecekleri son kullanıcı tarifelerini BTK'ya sunması ve yeni tarifelerle ilgili tüketicileri bilgilendirmeleri gerekiyor.

Diğer taraftan, söz konusu düzenleme ile birlikte kısa numaraların aranması karşılığında Türk Telekom tarafından diğer işletmecilere uygulanan arabağlantı ücretlerinde de değişiklik yapıldı. Yeniden düzenlenen arabağlantı ücretleri, 1 Şubat 2013'ten tarihinden itibaren uygulanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her yöne paketinde devrim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN