Bu NACE'dir Rifat Bey!

Giriş Tarihi: 20.1.2013

TOBB seçimlerinde kritik öneme sahip NACE listelerinde 'muhalefet'i engellemek için hile yapıldığı ortaya çıktı. Aynı meslektekiler farklı komitelere ayrıldı. TOBB yönetimine yakın olmayanların başkanlık yolu tıkandı. İsyan eden üyeler dava açacak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun "Devrim yaptık" sözleriyle tanıttığı NACE'ye hile karıştı. Şirketlerin ekonomik faaliyetlerine göre sınıflandırılması gereken NACE isimli kodlama sistemindeki listeler oda ve borsalarda isyan çıkardı. Kulislerde TOBB'da muhalif kanadın sesini kısmak için NACE'yle belirlenen komitelerle oynadığı iddia ediliyor.

DAVALAR YOLDA

Edinilen bilgilere göre aynı meslek grubunda faaliyet gösteren şirketler, farklı komitelere bölünerek oda ve borsa meclislerine girecek muhalif isimlerin önü kesildi. Böylece TOBB'a yakın olmayan isimlerin başkanlık yolu da en başından kapandı. TOBB'da anti demokratik seçim süreci yaşandığını belirten oda ve borsa yöneticileri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na şikâyet mektubu gönderdi. NACE listesinde faaliyet alanlarıyla ilgisi olmayan komitelere yazılan üyeler, idare mahkemelerine seçimlerin durdurulması için dava açmaya hazırlanıyor. TOBB'da listeler belirlenirken şahsi çıkarların ön planda tutulduğunu söyleyen yöneticiler "Komiteler belirlenirken oyun oynandı. Oda ve borsalarda TOBB'a yakın olan mevcut başkanlar korundu. Karşılarına aday olarak çıkmak isteyenler sandığa gömüldü" diyor.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ali Rıza Akıncı:
Anti demokratik meslek örgütü

Antalya'da tam bir katliam var. NACE'leri TOBB düzenledi. Gruplar oluşturulurken hile yapıldı. Benim grubumdan 172 kişi, 573 kişilik komisyoncular grubuna yazılmış. Böylece aday olacakları meclise gelmeden komite seçimlerinde sandığa gömecekler. Kendi mesleğimden olmayan insanlarla birlikte nasıl çalışacağım. Hiç bu kadar etik dışı seçim görmedim. Anti demokratik meslek kuruluşunda bulunmadım. NACE listelerini 20 gün önceden mevcut başkanlara ilettiler. Dolayısıyla onların seçime erken hazırlanmaları sağlandı.


ARKADAŞINA GÖNDER
Bu NACE'dir Rifat Bey!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN