Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'a yeni şehirler geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, meydanların ve teknik altyapının daha sağlıklı duruma getirilmesi için İstanbul'da iki yeni yerleşim alanı kurulacağını söyledi

Giriş Tarihi: 21.1.2013
İstanbul'da trafiğinin rahatlatılması için kolları sıvayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, meydanlarının ve teknik altyapının daha sağlıklı duruma getirilmesi amacıyla İstanbul'da iki yeni büyük yerleşim alanının kurulacağını dile getirdi. Bu konuda çalışmaların sürdüğünü belirten Bayraktar, gerekli kamulaştırmaların da yapıldığını söyledi. İstanbul'a kurulacak yeni şehirlerin özellikleri konusunda bilgi veren Bayraktar, şöyle konuştu: "Trafiğin rahatlatılması, meydanların ve teknik altyapının çok daha sağlıklı duruma getirilmesi için İstanbul'da iki yeni büyük yerleşim alanı kurulması noktasında irade ortaya koyduk. Bu proje Avrupa yakasında yapılacak kanalı, 3'üncü büyük havaalanını ve çok iddialı olduğumuz Kayaşehir'i kapsayacak. Nihai olarak 1.5 milyon nüfusu barındıracak, iddialı meydanları, ulaşımı ve teknik altyapısı bulunan bir yerleşim olacak."

EKOLOJİK ALANLAR KURULACAK

Bu şehirlerin bazı bölümlerinde ekolojik yerleşim alanlarının da oluşturulacağını ifade eden Bayraktar, "Sadece elektrikli arabaların girebildiği, rüzgar ve güneş enerjilerini kullanan, atık sularını değerlendiren, çöplerin evlerde ayrıştırılabildiği iddialı bir şehir için şu anda kamulaştırma çalışmaları hızlı şekilde yürüyor" dedi.

Boğaziçi ile ilgili şu an bir çalışma yok!
'İSTANBUL'DA Boğaziçi öngörünüm imara açılıyor, iki kat oluyor' şeklinde haberler çıktığını belirten Bayraktar, "Ben kesinlikle 'Boğaziçi öngörünümde imara karşıyım, imar cinayet olur' gibi bir ifade de kullanmadım. Bakanlık olarak bizim herhangi bir çalışmamız yok. Fakat çok yoğun talep var. Bunlara kulağımızı tıkayamayız. Çok ciddi davalar da açıyorlar. Bunları inceliyoruz. Ama şu anda bir çalışma yok. Bu, hiç çalışma olmayacak anlamına gelmez" şeklinde konuştu.

İnciraltı' nda mutabakat sağlandı
EXPO alanı İnciraltı'nın imar planıyla ilgili son gelişmeleri anlatan Bayraktar, "İzmir'de, Balçova'da, Küçükyalı'da, İnciraltı'nda kurulacak EXPO'yla ilgili İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız ve İzmir'den gelen teknik heyet belediye çalışanlarıyla birlikte yüzde 100 mutabakat sağladık. Yeşil alanlarıyla, parklarıyla, bahçeleriyle İzmir'e yakışır bir alan oluşturacağız" dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'a yeni şehirler geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN