Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kara paranın yeni cenneti Körfez

Herkesin peşinden koştuğu vergi cennetlerinin yerini Körfez ve Asya ülkeleri alıyor. İllegal para transferinde 2001-2010 arasında en hızlı yükseliş yüzde 26.3 ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde oldu

Giriş Tarihi: 21.1.2013
Jersey, Cayman, Bahamalar, Virjin gibi ada isimleri küresel krizin başından bu yana dünya ekonomisinin gündeminin ilk sırasında. Özellikle bütçe açıklarıyla krize düşen gelişmiş 20 ülkenin oluşturduğu G-20 örgütü, haritada küçük bir nokta büyüklüğündeki adaları mercek altına aldı. Kara paranın ve zenginlerin zulalarının bulunduğu bu adalara karşı verilen mücadelede başarılar kazanıldıkça para akacak başka bir kasa buluyor. Son dönemin gözdesi ise Körfez ve Kuzey Afrika oldu.

YÜZDE 61 HÂLÂ ÇİN KAYNAKLI

Global Financial Integrity raporuna göre 2001- 2010 arasında illegal para transferlerinde en hızlı yükseliş Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde gerçekleşti. Yüzde 26.3 hızlı bir artış yakalayan Ortadoğu'yu, Afrika yüzde 23.8 ile takip etti. Ancak hâlâ illegal para transferleri içindeki en büyük pay yüzde 61.2 payla Çin tarafından yapılıyor. Buna rağmen sadece altı körfez ülkesinden yılda 413.9 milyar dolarlık kara paranın aklandığı iddia ediliyor. Raporda yer alan verilere göre Çin 2.74 trilyon dolarlık bir para transferi gerçekleşti. İkinci sırada yer alan Meksika ise 10 yılda 475 milyon dolarlık transfer yaptı. Gelişmekte olan ülkelere odaklanan raporun bölgesel incelemesine bakılınca ise 10 yıllık süreçte Asya liderliği 4.1 trilyon dolarla kimseye kaptırmıyor. Asya'yı 1.6 trilyon ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesi takip ediyor. Üçüncü sırada ise 1.43 trilyon dolar ile gelişmekte olan Avrupa var.

PETROL ETKİLİ OLDU

Ortadoğu'nun illegal para transferlerindeki bu yükselişinin ardında petrol fiyatlarındaki hızlı artışın olduğu belirtilirken Asya'da durum biraz daha farklı. Asya ülkeleri özellikle de Çin'deki para akışının altında yatan sebeplerden biri de kayıtdışı yapılan ve belgelenmeyen ticaret. Çin'de ortalama yılda 274 milyar dolarlık bir illegal para akışı yapılıyor.

TÜRKİYE'DE 2002'DEN BU YANA SES YOK
2001-2010 arasında Türkiye'de uzun süredir herhangi bir illegal para transferi yapılmadığı ortaya çıktı. Türkiye'den çıkan illegal transferlerde 2001 ve 2002'de sırasıyla 2 milyar 91 milyon dolar, 2002'de ise 759 milyon dolar transfer yapıldığı bu tarihten itibaren ise herhangi bir transfer yapılmadığı ortaya çıktı. Böylece 10 yılda toplam 2.84 milyar dolarlık akış oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kara paranın yeni cenneti Körfez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN