Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sosyal tesis ücretleri zamlandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın israf olarak gördüğünü açıkladığı sosyal tesislerde, tatil ücretleri zamlandı. Bu yıl kamu kurumlarına ait tesislerde KDV hariç kişi başına günlük 8,80 lira ile 13,15 lira yemek, 3,75 lira ile 6,80 lira arasında konaklama bedeli ödenecek.

Giriş Tarihi: 21.1.2013 10:29 Güncelleme Tarihi: 21.1.2013 10:40
Maliye Bakanlığı'nın Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğ Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri, döner sermayeli kuruluşlar, kamu iktisadi teşebbüsleri, kamu bankaları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının tasarrufunda bulunan eğitim ve dinlenme tesisi, misafirhane, kreş, çocuk bakımevi, spor tesisi ve benzeri sosyal ve destek amaçlı tesislerden dinlenme amacıyla veya diğer amaçlarla yararlanacaklardan alınacak yemek, konaklama ve diğer hizmet bedellerinin tespitinde ve elde edilen gelirlerin kullanımında uyulacak esas ve usuller belirlendi. Tebliğ'in Ek-1 maddesinde belirtilen özelliklerin 15 ve daha fazlasını taşıyan tesislerde konaklama bedeli kişi başına günlük 13,15 TL yemek ve 5,15 TL oldu. Konaklama bedeli 1 Temmuz - 15 Ağustos döneminde ise 6,80 TL olarak belirlendi. Ek-1'inci maddede yer alan özelliklerin asgari 12 ve en fazla 14 tanesini taşıyan tesislerde ücret kişi başına günlük 11,20 TL yemek ve 4,50 TL olurken, bu tesislerde 1 Temmuz - 15 Ağustos döneminde 5,80 TL konaklama bedeli alınacak. Ek-1'deki özelliklerin 12 tanesinden daha azı bulunan tesislerde kişi başına günlük 8,80 TL yemek ve 3,75 TL, 1 Temmuz - 15 Ağustos döneminde 5,50 TL konaklama bedeli ödenecek.


BUZDOLABI VE KLİMAYA EK ÜCRET

Ayrıca, konut veya bağımsız bölümde, buzdolabı bulunanlarda günlük en az 1,80 TL, televizyon bulunanlarda günlük en az 2 TL ve klima bulunanlarda günlük en az 2,80 TL, konut başına ilave bedel alınacak. Misafirhanelerden yararlanan kurum personelinden kişi başına her gece için en az 6,80 TL alınacak. İdarelerce, verilen hizmetin özelliği, maliyeti ve standardın üzerinde olması, odadaki yatak sayısı gibi hususlar dikkate alınarak daha yüksek konaklama bedeli tespit edilebilecek. Misafirhanelerden yararlanan geçici görevli personel hangi kamu kurumunda çalışırsa çalışsın hepsine aynı tarife uygulanacak. Her ne ad altında ve sürede olursa olsun (kiralanmış olan yerler dahil) kurumun tasarrufunda olan yerlerde personelin konaklaması halinde, bu yerler de "misafirhane" kapsamında değerlendirilecek.


KREŞ ÜCRETİ 124 TL

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait kreş ve çocuk bakımevlerine kabul edilecek devlet memurları ile diğer kamu personelinin her çocuğu için aylık bakım ücreti asgari 124 TL oldu. Ancak belirlenen asgari aylık ücretlerin kreş ve çocuk bakımevi hizmetlerinin karşılanmasında yeterli olmadığı durumlarda, kurum ve kuruluşlar belirlenen ücretin üzerinde bedel tespit edebilecek.


YÜZDE 50 DOLMAYAN TESİSLER HİZMETE AÇILMAYACAK

Kurum personeli de dahil olmak üzere, her türlü futbol, basketbol, voleybol salon ve sahalarından, tenis kortlarından, yüzme havuzlarından, su ve kış sporlarının yapıldığı yerlerden veya diğer spor tesislerinden yararlananlardan, bir saatlik yararlanma karşılığı, spor alet ve malzemelerinin yararlananlar tarafından temin edilmesi halinde kişi başına en az 4,50 TL bedel alınacak. Spor alet ve malzemelerinin tesisten temin edilmesi halinde kişi başına en az 6,80 TL alınacak. Spor tesisleri ile hamam, sauna ve kaplıcalara abone olan kamu personelinden alınacak 1 aylık abone bedeli, kişi başı belirlenen ücretlerin 15 katından az olmamak kaydıyla kurumlarca belirlenebilecek. Bir önceki yıl doluluk oranları ile bu yıl yapılacak olan müracaat sayıları da dikkate alınarak doluluk oranı yüzde 50'nin altına düşen tesisler hizmete açılmayacak. Kamp dönemleri için tespit edilen tarifenin yüzde 20'si müracaat sırasında avans olarak alınacak. Kamp döneminin başlamasından bir hafta öncesine kadar vazgeçenlere avansları aynen iade edilecek. Tesislerin lokanta, (alakart usulüyle yemek çıkarılması halinde alakart yemek bedelleri dahil) pastane, kafeterya, büfe, disko ve diğer hizmet verilen yerlerinde yemek, kahvaltı, içki, meşrubat, çay, kahve ve benzeri hizmet bedelleri hiç bir şekilde maliyetinin altında olmayacak.


EMEKLİYE YÜZDE 25 ZAMLI

Yemek, konaklama ve diğer hizmetlerin bedelleri (geçici görevli kamu personelinden misafirhanelerde alınacak konaklama bedeli hariç), yararlananlardan alınması gereken en az miktarlar olup, kurum ve kuruluşlar yemeğin maliyeti, hizmetin daha farklı şekillerde sunulması ve tesisin bulunduğu mahallin özelliği gibi hususlar ile talebin yoğun olduğu Temmuz-Ağustos, yılbaşı, bayram ve yarıyıl tatili gibi dönemleri de dikkate alarak bu bedellerin üzerinde bedel tespit edilebilecek. Bir kurum veya kuruluşun eğitim ve dinlenme tesisleri, misafirhane, kreş ve çocuk bakımevlerinden yararlanan diğer kurum ve kuruluşların personeli ve emeklileri ile bunların eşleri, üstsoy ve altsoylarına, kurum personeli için belirlenen tarifenin yüzde 25 fazlası uygulanacak. Tesislerde, 1 Şubat 2010 tarihinden sonra doğan çocuklar için konaklama bedeli alınmayacak. 1 Şubat 2007 ile 1 Şubat 2010 tarihleri arasında (bu tarihler dahil) doğan çocuklar için ise konaklama ve yemek bedelinin yarısı alınacak.


TESİSLERİNİN ÖZELLİKLERİ

Kamu kurum ve kuruluşlarınca işletilen eğitim ve dinlenme tesislerinde bulunabilecek özellikler ise şöyle:

-Tesisin deniz, göl, akarsu kenarında veya kış sporlarına elverişli yerler ile termal alanlarda olması

- Konut veya bağımsız bölümünde tuvalet ve banyo

- Sıcak su

- Havalandırma tesisatı

- Konut veya bağımsız bölümünde telefon

- Salonlarda ve konut veya bağımsız bölümlerde müzik yayını

- Mutfak ve lokanta

- Dinlenme ve oyun salonu

- Çay bahçesi

- Asansör

- Diskotek

- Çocuk bahçesi

- Spor alanları

- Revir

- Plaj

- Güneşlenme yerleri ve teçhizatı

- Otopark (en az 20 araçlık)

- Yüzme havuzu

- Hamam

- Sauna
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal tesis ücretleri zamlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN