Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez Bankası'ndan kritik karar

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 5,50'te sabit tuttu.

Giriş Tarihi: 22.1.2013 15:07 Güncelleme Tarihi: 22.1.2013 15:26
Kurul, gecelik faiz oranlarını borçlanmada yüzde 5'ten yüzde 4,75'e ve borç vermede yüzde 9'dan yüzde 8,75'e düşürdü.
Merkez Bankasınca yapılan Faiz Oranlarına ilişkin duyuruya göre, Para Politikası Kurulu, Erdem Başçı başkanlığında toplandı.

Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile banka bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo–Ters Repo Pazarı'nda uygulanmakta olan faiz oranlarının belirledi.

Buna göre, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 5,5 düzeyinde sabit tutuldu.

Gecelik faiz oranları; Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 5'ten yüzde 4,75'e, borç verme faiz oranı yüzde 9'dan yüzde 8,75'e, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı ise yüzde 8,5'ten yüzde 8,25'e indirildi.
Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları; Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutuldu, borç verme faiz oranı yüzde 12'den yüzde 11,75'e indirildi.

Duyuruda, son dönemde açıklanan verilerin, iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü teyit ettiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

''Yurt içi nihai talep ılımlı seyrederken, ihracat zayıf küresel büyümeye rağmen artış eğilimini korumaktadır. Bu doğrultuda, cari işlemler açığı kademeli olarak azalmaya devam etmektedir.

Sermaye girişlerinin hızlandığı mevcut konjonktürde kredilerin öngörülenden daha hızlı artmaya başladığına dikkat çekmiştir. Finansal istikrara dair riskleri dengelemek amacıyla bir yandan faiz oranlarının düşük tutulmasının diğer yandan makro ihtiyati tedbirlere devam edilmesinin yerinde olacağı belirtilmiştir. Bu doğrultuda faiz koridoru sınırlı oranda indirilirken zorunlu karşılıklara ilişkin sıkılaştırıcı yönde ölçülü adımların atılması uygun görülmüştür.''

Duyuruda, küresel ekonomiye dair belirsizliklerin sürmesi nedeniyle para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağı belirtilerek, ''Bu doğrultuda, alınan tedbirlerin krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri dikkatle takip edilecek, Türk lirası fonlama miktarı gerekli görüldüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlanacaktır'' denildi.

Kurul, enflasyonun ocak ayında tütün fiyat ayarlamaları nedeniyle sınırlı bir yükseliş gösterebileceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Ancak sonrasında tekrar düşüş eğilimine gireceğini tahmin edilmektedir. Temel enflasyon göstergelerinin ise aşağı yönlü seyrini koruması beklenmektedir. Bununla birlikte, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışların fiyatlama davranışları üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir.
Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika durusunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.''

Para Politikası Kurulu Toplantı özetinin beş iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.


ZORUNLU KARŞILIKLAR ARTIRILDI

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, belirlediği strateji çerçevesinde Türk Lirası ve yabancı para zorunlu karşılık oranlarında artış yaptı.

Merkez Bankası, Zorunlu Karşılıklara İlişkin Para Politikası Kararı'nı, yapılan basın duyurusuyla açıkladı.

Duyuruya, şu ifadelere yer verildi:

''Türk Lirası zorunlu karşılık oran artışıyla tesis edilmesi gereken zorunlu karşılık tutarı yaklaşık 1,4 milyar TL artmakta olup, rezerv opsiyon mekanizması (ROM) imkanlarının mevcut oranlarda kullanılmaya devam edildiği varsayıldığında piyasadan yaklaşık 300 milyon TL, 750 milyon dolar döviz ve 350 milyon dolar değerinde altın çekilecek ve halihazırda yüzde 10,6 olan Türk Lirası efektif zorunlu karşılık oranı yüzde 10,8 seviyesinde gerçekleşecektir.

Yabancı para zorunlu karşılık oran artışıyla da piyasadan yaklaşık 900 milyon dolar likidite çekilecek ve halihazırda yüzde 10,6 olan yabancı para efektif zorunlu karşılık oranı yüzde 11 seviyesinde gerçekleşecektir.''

Duyuruda, zorunlu karşılık oranları, 1 Şubat 2013 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacağı ve tesis döneminin 15 Şubat 2013 tarihinde başlayacağı belirtildi.

Duyuruda, Türk Lirası zorunlu karşılıkların altın cinsinden tesisine ilişkin rezerv opsiyonu katsayısının tüm dilimler için 0,1 puan yükseltildiği ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

''Bankalar söz konusu imkanı istikrarlı bir şekilde kullanmakta olup, yararlanma oranı yüzde 89,1 düzeyindedir. Mevcut imkân dahilinde Türk Lirası zorunlu karşılıklar için 12,7 milyar dolar değerinde 237 ton altın tutulmaktadır. Yapılan değişiklik sonucunda imkanın aynı oranda kullanılması halinde, Bankamız altın rezervlerinde yaklaşık 900 milyon dolar değerinde 16,5 ton artış olması beklenmektedir.

Türk Lirası zorunlu karşılıklardaki altın ROK artışı 15 Şubat 2013 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak ve tesis dönemi 1 Mart 2013 tarihinde başlayacaktır.''

Bu çerçevede, değişiklik yapılan yabancı para zorunlu karşılık oranları şöyle:

Türk Lirası Yükümlülükler Mevcut Oranlar (Yüzde) Yeni Oranlar (Yüzde)
Vadesiz, ihbarlı mevduatlar ve özel cari hesaplar ile 1 aya kadar ve 3 aya kadar (1 ve 3 ay dâhil) vadeli mevduatlar/katılma hesapları 11 11,25
6 aya kadar vadeli mevduatlar/katılma hesapları (6 ay dâhil) 8 8,25
1 yıla kadar vadeli mevduatlar/katılma hesapları 6 6,25
1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli mevduatlar/katılma hesapları ile birikimli mevduatlar/katılma hesaplarımevduatlar/katılma hesaplarında 5 5
1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli diğer yükümlülükler 11 11,25
3 yıla kadar (3 yıl dahil) vadeli diğer yükümlülükler 8 8
3 yıldan uzun vadeli diğer yükümlülükler 5 5

Yabancı Para Yükümlülükler Mevcut Oranlar (Yüzde) Yeni Oranlar (Yüzde)
Vadesiz ve ihbarlı DTH, yabancı para özel cari ve vadesiz kıymetli maden depo hesapları ile 1 aya kadar, 3 aya kadar, 6 aya kadar (1, 3 ve 6 ay dâhil) ve 1 yıla kadar vadeli DTH, yabancı para katılma ve kıymetli maden depo hesapları 11,5 12
1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli DTH, yabancı para katılma ve kıymetli maden depo hesapları ile birikimli DTH ile yabancı para katılma hesapları maden depo hesapları ve birikimli döviz tevdiat ile yabancı para katılma hesaplarında yüzde 9 9
1 yıla kadar vadeli (1 yıl dahil) diğer yükümlülükler 11,5 12
3 yıla kadar vadeli (3 yıl dahil) diğer yükümlülükler 9,5 10
3 yıldan uzun vadeli diğer yükümlülükler 6 6

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez Bankası'ndan kritik karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN