NACE kodlarına inceleme

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı TOBB'da başlayan NACE isyanını incelemeye aldı. Bakan Hayati Yazıcı, "Gerekirse odalara müfettiş gönderip incelettireceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 23.1.2013
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun "Devrim yaptık" diye tanıttığı NACE'ye hile karışması Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakan Hayati Yazıcı, konuyla ilgili kendilerine gelen şikâyetleri incelemeye aldıklarını belirterek, "Bakıyoruz. Gerekirse müfettiş gönderip incelettireceğiz. Soruşturma açacağız. Oda ve borsa başkanlarının ne NACE'yi göz ardı etmesi ne de kendine göre yorumlayıp listeler oluşturmasına izin vermeyiz" dedi.

18 BİN İTİRAZ OLDU

Herkese eşit mesafede olduğunu söyleyen Yazıcı, kimsenin hakkını kimseye yedirmeyeceğini belirtti. NACE olarak bilinen kodlama çalışmasının Türkiye'nin en önemli projelerinden olduğunu söyleyen Yazıcı, sürecin duyuru döneminde 18 bin itiraz olduğunu belirtti. Bakan Yazıcı, "15 bin itiraz kabul edilip düzeltildi, 3 bini ise reddedildi" dedi. Yazıcı, seçimin sağlıklı bir şekilde yapılması için elinden geleni yapacağını kaydetti.

BRİFİNG ALDI

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın NACE'yle ilgili iddialar konusunda bilgi almak için önceki gün TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nu çağırarak brifing aldığı öğrenildi. Bakanlık yetkilileri, Osmaniye'de NACE kodlamasının uygulanmaması nedeniyle odaya müfettiş gönderildiğini belirtirken, İSO'da da durumun inceleneceğini bildirdi.

TOBB İSYANI TEKİRDAĞ'A UZANDI
Tekirdağ'da Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan adayı Süleyman Kozuva da NACE gerekçe gösterilerek meslek grubu sayısının 11'den 9'a düşürülmesine tepki gösterdi. Kozuva, şöyle konuştu: "Bu mevcut yönetimin seçimi kazanması için yapılmış bir ayak oyunu. NACE kodları gerekçe gösterilerek yapılan bu değişiklik bizleri üzdü. Meslek gruplarının birçoğunda değişikliğe gittiler. Seçimi kazanma telaşından yapmış oldukları değişiklikle bizleri eksi 6'dan başlatacaklar. Yakışıksız olarak nitelendirdiğimiz bu çalışma birlikte hareket ettiğimiz arkadaşlarımızı daha da hırslandırdı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NACE kodlarına inceleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN