Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortak alım cepte 5 milyar bıraktı

Giriş Tarihi: 23.1.2013

Avantajlı alım sağlayan ortak satın alma organizasyonları, şirketlere can suyu oldu. Türkiye'de 2 bine yakın firma, bu sayede 5 milyarlık tasarruf imkânı yakaladı

Rekabette daha güçlü olabilmek için dünyada önem kazanan ölçek ekonomisi, Türkiye'de de geniş alanlarda uygulanmaya başladı. Otomotiv yan sanayiiden makineye, perakendeden tekstile kadar birçok alanda bir araya gelen şirketler, kurdukları ortak satın alma organizasyonlarıyla milyonlarca liralık maliyet avantajı yakalıyor. Makine ihracatçılarının kurduğu Ortak Satınalma Organizasyonu olan OSO Line'dan Taşıt Yan Sanayicileri Derneği'ne, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin kurduğu MÜSAM'dan hazır giyimcilerin oluşturduğu İTKİB OSAP'a kadar birçok satın alma platformu yaklaşık 2 bine yakın şirketin yıllık 18 milyar TL'yi bulan alımlarında 5 milyara yakın bir tasarruf sağladı.

OSO LINE ÖNCÜLÜK ETTİ

Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği'nin 8 yıl önce hayata geçirdiği OSO Line 110 hissedar şirketi ve 700 üyesiyle birlikte dev bir platforma dönüştü. OSO Line Genel Müdürü Abdurrahman Yıldırım, organizasyon üzerinden yıllık 75 milyon dolarlık alım yapıldığını söyledi. Yıldırım, Türkiye'de bu girişimin öncüsü olduklarını ifade ederek halen 40 tedarikçiyle çalıştıklarını belirtti.

EGE'DE BAŞLADI TÜRKİYE'YE YAYILACAK
Ege İhracatçı Birlikleri Garanti Bankası'yla işbirliği yaptı. Banka, birlik üyelerine 'Egeli İhracatçım' adıyla bir Bonus kart çıkardı. Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Emre Kızılgüneşler, 400 üyenin bir yılda anlaşmalı işyerlerinden yapılan alışverişlerde indirim sağlayan bu kart üzerinden 12 milyon TL'lik alım yaptığını söyledi. Kızılgüneşler, alımlarda yüzde 30'lara varan indirimler yapıldığını belirterek, bu girişimin Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) bünyesinde Türkiye'ye yayılması için çalışma başlattıklarını açıkladı.

HAZIR GİYİMDE HALKA BÜYÜYOR
Hazır giyimciler de alımlarını ortak yapmaya başladı. İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) Ortak Satınalma Platformu'yla (OSAP) birlikte bir şirket kurdu. İTKİB'in bin 600 üyesi için ortak satın alma yapan bu oluşum, akaryakıttan kargoya, insan kaynaklarından enerjiye kadar birçok alanda iş yapan tedarikçiyle çalışıyor. İTKİB OSAP'ın Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Bayık, ortalama büyüklükteki bir şirketin yıllık satın alma kârının 30 bin TL olduğunu söyledi. Bayık, "Ulaşımda yurtiçinde UPS ve Yurtiçi Kargo, yurtdışında ise Fedex'le anlaşmamız var" diye konuştu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortak alım cepte 5 milyar bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN