Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Folkart Yapı'yla Türkiye'nin ekonomik geleceğini masaya yatırıldı

Giriş Tarihi: 25.1.2013 15:31
İzmir'de hayata geçirdiği projelerle adından sıkça söz ettiren ve Bayraklı'daki Folkart Towers projesini tüm hızıyla devam ettiren Folkart Yapı'nın, Türkiye'nin önde gelen isimlerini ağırladığı akşam sohbetlerinin ilk konuğu Ekonomist Yazar Doç. Dr. Deniz Gökçe oldu. Folkart'ın Bayraklı'daki Merkez Satış Ofisi'nde gerçekleşen ve '2013 yılında Türkiye ekonomisini neler bekliyor' konulu panele konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Gökçe, dünyanın gelecekteki ekonomik tabylosuyla ilgili önemli bilgiler verdi. İzmir Valisi M. Cahit Kıraç'ın da katıldığı akşam sohbetlerinin açılış konuşmasını yapan Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, "Akşam Sohbetleri'nin ilkini Sayın Deniz Gökçe ile başlattık. Bu sohbetlerimizde Türkiye ve dünya gündemini konu olarak alıp ünlü konukları sizlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu sohbetler gelenekselleştirilerek devam edecek" dedi.

BÜYÜME SÜRECEK
Türkiye ekonomisindeki büyümenin yavaşta olsa devam edeceğini söyleyen Doç. Dr. Deniz Gökçe ise, ''Türkiye 2012 yılındaki yüzde 2.7 büyüdü. Bu büyüme 2013 yılında sürecek ve yüzde 3-3,5 arasında devam edecektir.Türkiye'de siyaset karmaşa ve kavga içinde sürüyor. Ama ekonomide ise yapılması gerekenler yapılıyor. 2013 yılında ise cari açık ve enflasyonun yüzde 6 civarında olacağını düşünüyorum. Türkiye'de önümüzdeki dönemde de giderek daha çok büyümeye devam edecek. Belki büyüme hızı çok olmayacak ama Türkiye ileri doğru yol alacak'' dedi.

ÇİN'İ HAFİFE ALMAYIN
Konuşmasında dünyadaki ekonomik gelişmelere de değinen Gökçe, "Çin değişiyor. Özel tüketim artıyor. Çin'in dünya üretimindeki payı büyüyor. 2016 için bir tahmin bu. Önümüzdeki 10 - 20 yıl sonra dünyanın en büyük ekonomisi Çin olacak. Çin'de şu anda kişi başına düşen gelir 7 bin dolar. ABD'de ise 40 bin dolar. Ancak Çin, ABD'nin 4 misli nüfusa sahip. Bunlar dikkate alınarak Çin ile ticari ilişkiler kurmanın faydalı olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

OBAMA DÜNYAYI RAHATLATTI
ABD'de petrol üretimi artışı 2012 sonunda tarihsel rekor kırdığını belirten Gökçe, şöyle devam etti: "Günde 900 bin varil üretiliyor. Eğer bu şekilde devam ederse ABD, Suudi Arabistan kadar petrol üretecek. Dolayısıyla ABD'yi de o kadar kolay silmemek gerekir. ABD'de Kasım 2012'de yeni konut satışları artış düzeyine girdi. Konut fiyatlarında yüzde 8 artış oldu. Bu ABD için iyi bir haber. En problemli sektör sanayi sektörü . ABD'de son dönemde maliyet, bütçe kavgası sanayiyi olumsuz etkiledi. Ama bir anda global risk azaldı. ABD yüksek gelir ve servet sahiplerine vergi artışlarını Senato ve Temsilciler Meclisi'nden 2 Ocak 2013 sabalı son dakikada geçirdi. Borç limiti ve harcama sıkıntısı konuları ise iki ay içinde tekrar gündeme gelecek. Obama kazandı ama 2 ay daha kavga var. Tüm dünya için biraz daha rahat nefes alma fırsatı doğdu."

AVRUPA KÜÇÜLÜYOR
Avrupa'nın ise 2013 yılında ise hala resesyona yani küçülmeye doğru gittiğini belirten Gökçe, "Euro bölgesindeki ekonomik sürünme 1-2 yıl daha devam edecek. Ama iyiye doğru bir gidiş var. 10 yıllık tahvil faizleri çok yüksekti ama düşmeye başladı. Ancak işsizlik oranları çok yükseldi. İsveç, Fransa ve İspanya gibi ülkelerdeki işsizlik oranı bizden fazla. Avrupa'da inşaat perakende tarım gıda imalat metal sektöründe problem var. Almanya şirketlerinin durumu ise diğer Avrupa ülkelerine göre daha iyi durumda. Batık şirketlerin arttığı Fransa'da durum tüketimin artmasına bağlı. 2013 İtalya ve İspanyol şirketler için de zor bir yıl olarak görülüyor. Avrupa ülkelerinde bu tür problemler yaşanırken Çin, Hindistan, Rusya, Brezilya gibi ülkelerde ekonomik durum iyiye gidiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Folkart Yapı'yla Türkiye'nin ekonomik geleceğini masaya yatırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN