Türkiye'nin en iyi haber sitesi

LİV'den 300 milyon $'lık yatırım

Medical Park'ın üç ortağı Muharrem Usta, Sancak ve Carlyle grupları 'Liv' adıyla kurdukları zincire ilk etapta 300 milyon $'lık yatırım yapacak. 3 hastane hedefleniyor

Giriş Tarihi: 26.1.2013
Medical Park Hastaneler Grubu'nun kurucuları Muharrem Usta, Sancak ve Carlyle, Liv Hospital adı altında kurdukları zincire ilk etapta 300 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. Hastanelerin ilki İstanbul Ulus'ta açıldı. 2014'te zincirin halkasına Ankara Çankaya ve İstanbul Bahçeşehir'e kurulacak hastaneler de eklenecek. Hastanenin kurucu ortaklarından ve yönetim kurulu başkanı Muharrem Usta, sadece Ulus'a yapılan hastaneye 120 milyon dolar yatırdıklarını vurguladı. Usta, Anadolu yakasında da yer aradıklarını kaydetti.

KâR ORANI YÜZDE 15-20

Liv Hospital ismini İngilizce 'hayat'tan (live) alıyor. Usta, her şey oturunca cirolarının Ulus'ta 250 milyon dolar olmasını beklediklerini belirterek, şunları anlattı: "Vergi, amortisman ve faiz öncesi kârın yüzde 15-20 arasında olacağını tahmin ediyorum. Ancak bizde 3-4 yıllık ortalamada net kâr sıfır olur. 10 yıllık yatırımın geri dönüş süresi bizi mutlu eder."

YÜZDE 11 YABANCI HASTA
Türkiye'de sağlık turizminin son 3 yılda her yıl yüzde 100 artarak 1 milyar dolara ulaştığını anlatan Usta, kendilerinin de Medical Park ile bu pastadan yüzde 11'lik pay aldıklarını kaydetti. Sağlık turizmi için gelen bir hastanın ortalama 8-10 bin dolar harcama yaptığını söyleyen Usta, bunun 15 bin dolara kadar çıktığını da dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
LİV'den 300 milyon $'lık yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN