Perakendenin Macar seferi

Giriş Tarihi: 27.1.2013

Perakendeciler metrekaresi Türkiye'nin üçte biri fiyatına dükkânı görünce Orta Avrupa'ya akın etti. Kriz nedeniyle kiraların düştüğü ülkeler arasında en ilgi çekenleri Macaristan, Polonya, Romanya ve Slovakya oldu

Küresel krizle birlikte cadde ve AVM'lerde dükkân kiraları ucuzlayan Orta Avrupa ülkeleri Türk perakendecilerin akınına uğradı. Macaristan, Romanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Slovenya'da mağaza açmaya başlayan perakendeciler, bu ülkelerde Türkiye'deki AVM'lerden daha ucuza kiralama yapıp, daha fazla kâr ettiklerini belirtti. Hazır giyim şirketi Adil Işık'ın Genel Müdürü Zehra Işık, Polonya'da metrekaresi 20 euroya mağaza açtıklarını söyledi. Işık, "Türkiye'deki AVM'ler birbirini öldürüyor. Yurtdışında daha iyi ciro yapıyoruz" dedi.

BÜYÜK FIRSAT VAR

Bu ülkelerdeki AVM'ler kira indiriminin yanı sıra önceki döneme göre daha katı olan bazı kurallarını da yumuşattı. Sabit kira yerine ciro üzerinden kiralama yapılabilir hale geldi. Koton'un Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, Slovakya'da çok ünlü bir AVM'de kiradıkları mağazayla ilgili şunları söyledi: "Slovakya'da kiraladığımız dükkân için bize yatırımcıdan teklif geldi. Mağaza yatırımının yüzde 75'ini AVM sahibi yaptı, 6 ay kirasız dönem, 1.5 yıl ciro kiralı dönemle birçok taviz verdiler." Yılmaz, Slovakya'da bir mağaza daha açtıklarını, bunun yanı sıra Hırvatistan ve Sırbistan'a da gideceklerini söyledi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN ZİYARET
Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Macaristan'a Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önderliği ile Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM), Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) üyelerinin katılımıyla bir gezi düzenlenecek. 3-6 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek organizasyonda bu ülkeler ile Türkiye arasındaki işbirliği fırsatları incelenecek.

70 EUROLUK DÜKKâNI 40'A TUTTU
Yurtdışında atak içerisinde olan gruplardan Orka'nın Genel Koordinatörü Osman Arar, Romanya'da bir yılda 6 mağaza açtıklarını söyledi. Arar, krizle birlikte metrekaresi 70 euro olan mağazayı 40 euroya tuttuk. Yeni hedefimiz Polonya. Burada 3 mağaza açacağız" diye konuştu.

COLİN'S HEDEF BÜYÜTTÜ
Colin's de bu ülkelere odaklanan şirketler arasında. Romanya'da 3 mağazası olan şirket, bu yıl sayıyı 6'ya çıracak. Şirketin CEO'su Yavuz Eroğlu, "Macaristan ve Polonya'da büyüme hedefimiz var" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Perakendenin Macar seferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN