Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye bölgenin veri merkezi olacak

Türkiye'nin internet omurgasını oluşturan Türk Telekom, hedef büyüttü. Dünyanın sayılı veri merkezlerinden birini kurmak istediklerini belirten CEO Tahsin Yılmaz, işbirliğine açık olduklarını söyledi

Giriş Tarihi: 27.1.2013
SABAH gazetesi, Türkiye'yi baştan başa saran internet şebekesinin kalbine girdi. Son yıllarda yaptığı yatırımlarla Türkiye'nin internet omurgasını oluşturan bir merkez kuran Türk Telekom'un Şebeke Yönetim Merkezi (NOC - Network Operation Center) adeta uzay üssü gibi. Burada görüştüğümüz Türk Telekom CEO'su Tahsin Yılmaz, hedeflerinin bölge ve dünyanın sayılı veri merkezlerinden birini inşa etmek olduğunu söyledi. Yılmaz, bunun için başta rakipleri olmak üzere yerli-yabancı tüm teknoloji şirketlerini işbirliğine davet etti. Bilişim sektörünün ana oyuncularından biri olduklarını belirten Yılmaz, şunları vurguladı: "Türkiye'nin dünya ligindeki yerini alması için çaba sarfediyoruz. Ülke olarak önceliklerimizi dikkate alarak önemli konularda rakiplerimiz de dahil büyük firmalarla işbirliği yapacağız. Yatırımlarla ülkeyi bölgenin veri merkezi haline getiriyoruz."

165 BİN KM'LİK FİBER KABLO

Tahsin Yılmaz, yeni döneme 3D vizyonuyla girdiklerini söyledi. Teknolojik altyapılarını hayatın her alanına dokunan çözümlerle destekleyerek Türkiye'nin dijital dönüşümüne katkıda bulunmayı hedeflediklerini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu: "2023 hedeflerimiz doğrultusunda mevcut bakır kabloların tümünü fibere dönüştürmeyi hedefliyoruz. 165 bin kilometre fiber yatırımımız var. Fiber, hızdaki sınırlamaları kaldırıyor. 2-3 yıl içinde Türkiye'de bakır kabloların yerini fiber alacak. Bu konuda Avrupa ülkelerini takip ediyoruz. ADSL üzerinden evlere HD TV yayını ulaştırıyoruz. Evlerdeki internete bağlı cihazlar artıyor. Akıllı evler, artık çok uzak değil. Dijital yaşam dönüşümünü takip ediyoruz."

Yerli arama motoru hazırlığı yapıyoruz
Tahsin Yılmaz, müşteri memnuniyeti, yatırımcı güveni ve çalışan mutluluğunun kendileri için büyük önem taşıdığının altını çizdi. İnternet konusunda farklı hizmetleri hayata geçirdiklerini anlatan Yılmaz, "Gündemizde Avrupa ve Rusya'da olduğu gibi yerli arama motoru çalışmaları var. Bu konuda pazırlık yapıyoruz" dedi.

İleri teknolojiye hazırlanıyoruz
Yılmaz, Türk Telekom Grubu teknoloji şirketlerinin eğitimden sağlığa, enerjiden eğlenceye kadar birçok alanda çözümler geliştirdiklerini söyledi. Yılmaz, "Bu dönüşümü tüm Türkiye için yapacağız. Ülkenin teknolojik altyapısını sağlayan şirket olarak geleceği şekillendirmek istiyoruz. Eğitim, sağlık, eğlence ve enerji dahil olmak üzere birçok alana değer katacak teknolojilerin geliştirilmesinde öncülük edeceğiz" dedi. Yılmaz, yaptıkları yatırımlarla Türkiye'nin iletişim altyapısını en ileri teknolojilere hazır hale getirdiklerini söyledi.

Futbolla ilgilenmeye devam ediyoruz
Süper Lig yayınlarıyla ilgilenmeye devam ettiklerini söyleyen Tahsin Yılmaz, ilgi gören spor karşılaşmalarının internet üzerinden de izlenmesini sağlayacak altyapı konusunda işbirliğine hazır olduklarını anlattı. Yılmaz, "IPTV teknolojisini kullanmak isteyen tüm operatörleri davet ediyoruz. Bu hizmeti sadece bir şirket kullanıyor. Bunu diğer şirketlere de açmaya hazırız. IPTV teknolojisini kullanarak Londra Olimpiyatları'nı 6 farklı kanaldan yayınladık" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye bölgenin veri merkezi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN