Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TOBB seçimleri ertelendi

Giriş Tarihi: 29.1.2013

SABAH'ın gündeme getirdiği şike iddiaları 1.2 milyon üyeli TOBB'un seçimlerini erteletti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, komitelerin oluşturulmasında suiistimal şikâyetleri üzerine konuyu Bakanlar Kurulu'na taşıdı. Seçimler 1 Mayıs'a kaldı

NACE sistemindeki suiistimal skandalı şubatta başlayacak oda ve borsa seçimlerini 1 Mayıs'a erteletti. NACE sistemiyle belirlenen komitelerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) inisiyatifiyle düzenlemeler yapıldığı yönündeki şikâyetler hükümetin de gündemine girdi. Bakanlar Kurulu dün TOBB iddialarını görüştü. Toplantı sonunda, 1 Şubat'ta başlayacak olan oda ve borsa seçimlerin ertelenmesi kararlaştırıldı. TOBB Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na başvurarak "NACE ile ilgili komitelerdeki şikâyetlerin ve rahatsızlıkların düzeltilmesi için makul bir süre erteleme" talep etti. Başvuru, kulislerde TOBB'un meslek komitelerindeki şikeyi kabullenmesi olarak yorumlandı.

BAŞBAKAN DA ELEŞTİRMİŞTİ

TOBB'da Anayasa Mahkemesi sürecinden bu yana yaşanan gelişmeler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da gündemine geldi. Katıldığı bir programda Başbakan Erdoğan, TOBB'un Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak kendi hazırladıkları yasayı delmelerini eleştirmişti. Erdoğan, "Odalarda manevra şık değil" diyerek TOBB seçimleriyle ilgili gelişmelerden rahatsız olduğunu belirtmişti. Öte yandan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 3 aylık erteleme sürecinde benzer hataların yapılmaması için diyalog mekanizması kurulması talimatı verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TOBB seçimleri ertelendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN