Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mobilyanın kilosu 6.5 dolara çıkacak

1 milyar 850 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren mobilya sektörü kilogram fiyatına odaklandı. Halen 3.7 dolar olan fiyatın 2023'te 6.5 dolara çıkması hedefleniyor

Giriş Tarihi: 30.1.2013
Mobilyacıları tek çatı altında buluşturan ve dünyanın en önemli üçüncü mobilya fuarı olan İMOB 2013 (İstanbul Mobilya Fuarı) CNR Expo'da başladı. E Uluslararası Fuarcılık tarafından Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), Mobilya Sanayi İşadamları Derneği (MOBSAD) ile Mobilya Sanayicileri İthalat ve İhracatçıları Derneği (MOBDER) desteğiyle düzenlenen fuara ABD'den Azerbaycan'a, Cezayir'den Fransa'ya çok sayıda ülkeden alım heyetleri ile 100 bin ziyaretçi bekleniyor.

KİLOGRAMI 3.7 DOLAR

Fuarın açılışını yapan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, sektörün 2011'de ihracat kilogram fiyatının 3.7 dolar olduğunu söyledi. Çağlayan, Fransa'nın ihracat kilogram fiyatının 6.7, İtalya'nın ise 5.9 dolar olduğunu belirterek, "2023'te kilogram fiyatımızı 6.5 dolara çıkarmalıyız" dedi. Geçen yıl 1 milyar 850 milyon dolarlık ihracat yapan sektör, 2023'te 10 milyar dolara ulaşmayı hedefliyor.

Bellona Rusya'da ilk 5'e girdi

Fuara katılan Boydak Holding'in CEO'su Memduh Boydak, yurtdışında atağa geçtiklerini söyledi. Boydak, Rusya ve Ukrayna'da son 1.5 yıldır Bellona markasıyla ilk 5'e girdiklerini açıkladı. Boydak, mobilyanın kalesi İtalya'ya ise 17 milyon euroluk ihracat yaptıklarını belirtti.

Yataş teknolojiye odaklandı
Son üç yıldır yeniden yapılanma çalışmaları yürüten Yataş, İMOB'a Yataş Bedding ve Enza Home markalarıyla katıldı. Yataş Genel Müdürü Nuri Öztaşkın, yatak grubunda teknolojiye odaklandıklarını söyledi. Öztaşkın, "Yatakta olduğu kadar mobilyada da iddialıyız" diye konuştu.

İşbir Turquality'ye başvurdu
İşbir Yatak, fuara teknoloji ve tasarım ağırlıklı ürünleriyle katıldı. İşbir Sünger'in Genel Müdürü Metin Gültepe, Türkiye'de 130 uyku merkezleri olduğunu söyledi. Satışlarının yüzde 15'inin ihracattan geldiğini belirten Gültepe, "Turquality'ye başvurduk. Yurtdışına odaklanacağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mobilyanın kilosu 6.5 dolara çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN