Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Petrolü artık kendimiz arayacağız

Enerji Bakanı Taner Yıldız, petrol ve doğalgaz aramalarında Türkiye'ye ivme kazandıracak önemli bir adımın atıldığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 30.1.2013 13:11 Güncelleme Tarihi: 30.1.2013 15:07
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2 ve 3 boyutlu arama yapabilecek sismik gemi alındığını bildirdi.

Yıldız, denizlerdeki petrol ve doğalgaz aramalarıyla ilgili yapılan çalışmalarda bugün itibariyle önemli bir noktaya ulaşıldığını ve sismik aramalarla alakalı 6-7 aydan beri yürüttükleri çalışmalarda son aşamaya vardıklarını ifade etti.

2 ve 3 boyutlu sismik aramalarla alakalı uluslararası arenada başarısını kanıtlamış bir sismik gemi satın aldıklarını açıklayan Yıldız, ''130 milyon dolar civarında bir ödeme yaptık. Bugün de Çanakkale Boğazı'ndan inşallah geçişini yapacak ve İstanbul'a doğru da yol alacak'' dedi.

Yıldız, geminin öncelikle Karadeniz'de daha sonra da Akdeniz'deki sismik aramalar yapacağını kaydederek, şunları söyledi:

''3 boyutlu yaptığı için de daha hızlı mesafe alacağımızı düşünüyorum. Sayın Başbakanımıza arz ettiğimde isminin Barbaros Hayrettin Paşa konmasını da onayladılar, uygun gördüler. Bu bizim özellikle karadaki yaptığımız çalışmalara ek olarak denizdeki yaptığımız çalışmaları ve uluslararası anlaşmalara zemin oluşturacak yapıyı çok güçlendirecek, hızlandıracak. Bunu hep beraber inşallah görmüş olacağız. Bu manada ben ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.''

Yıldız, gazetecilerin Şubat ayında doğalgaza zam yapılmayacağı yönündeki açıklamasını hatırlatması üzerine, ham petrolün fiyatında ciddi bir sıçrama olmaması, döviz fiyatlarında büyük bir hareketlilik izlenmemesi nedeniyle Şubat ayında doğalgaza zam yapmayacaklarını yineledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Petrolü artık kendimiz arayacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN