Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turkcell'de kafalar karıştı

Altimo, İngiliz Mahkemesi'nin kendileri lehine karar verdiğini duyurdu, Turkcell hisseleri dalgalandıktan sonra açıklamasını geri çekti.

Giriş Tarihi: 30.1.2013 11:34 Güncelleme Tarihi: 30.1.2013 15:05
Altimo, İngiliz Tahkim Mahkemesi Privy Council'in Turkcell'de hisse yapısını değiştirecek bir karara imza attığını duyurdu. Altimo tarafından yapılana açıklamada; mahkemenin kendi lehlerine kararı verdiğini ilan duyurdu. Turkcell hisselerinde yaşanan dalgalanmanın ardından Altimo açıklamayı geri çektiğini duyurarak ellerine ulaşan bir mahkeme kararı olmadığını bildirdi.

Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu, dün yaptığı açıklama ile Turkcell'de hise değişikliklerinin ancak kendi onaylarının ardından geçerli olabileceği uyarısında bulunmuştu.

GÜNCELLEME: Privy Council: Altimo'nun Çukurova'daki Turkcell hisselerini sahiplenme hakkı var. Hisseleri elden çıkaran Çukurova'ya tazminat ödenmeli. Taraflardan daha fazla bilgi istendi, mahkeme bir karar daha verecek. - Reuters

GÜNCELLEME: Çukurova: Privy Council, Alfa'nın Turkcell hisselerini ele geçirme amacını teyit etti. Privy Council hisselerindeki rehnin çözülmesi şartlarını henüz belirlemedi. Davada mahkeme nihai kararını Çukurova lehine verdi. - Reuters

Rus milyarder Mikhail Fridman'ın sahip olduğu Alfa Group'a bağlı Altimo'nun Turkcell hisseleri için Çukurova Grubu'na İngiltere'de Privy Council'de açtığı dava, kısmen Altimo'nun lehine sonuçlandı.

Privy Council, Altimo'nun Turkcell'in yüzde 13.7 hissesini Çukurova'dan 1.35 milyar Dolar'a satın alırken yasalara uygun şekilde hareket ettiğine karar verdi. Bununla birlikte Privy Council, Çukurova'nın Altimo'dan bu hisseler için bir tazminat alma hakkı olduğuna da karar verdi. Ancak Privy Council, Çukurova'nın ne kadar tazminat alması gerektiğine dair bir tespit yapamadığını, elinde yeterli bilgi bulunmadığını belirterek, taraflardan bilgi talep ettiğini vurguladı.


ALTIMO'NUN AÇIKLAMASI

"Bugün verdiği karar ile, Privy Council Mahkemesi Cukurova'nin Altimo ile yapmış olduğu kredi sözleşmesini ihlal etmiş olduğunu ve Altimo'nun Turkcell hisselerini haciz yoluna gitmesinin hukuka uygun olduğunu hükme bağlayarak, Altimo'nun Çukurova'nın Turkcell'deki hisselerine el koymasını onaylamıştır.

Privy Council Mahkemesi'nin kararına göre, "Çukurova'nın, Altimo'nun ileri sürdüklerinin yanlış olduğunu gösterme çabalarına rağmen, Altimo'nun iddialarını haksız çıkaracak herhangi bir delil bulunamamıştır."

Mahkeme ayrıca Çukurova'nın Altimo'nun kötü niyetli olarak hareket ettiği iddialarını da reddetmiştir. Bu meselede söz konusu olan teminatın özel bir durum teşkil etmesini de göz önünde bulundurduğunda, Privy Council Mahkemesi Çukurova'ya, "hisselere el konulması durumunun kaldırılması" olanağını tanımaya karar vermiştir. Bu olanağın uygulanmasının hangi şartlarda olabileceği hakkındaki detaylara Privy Council Mahkemesi yakın bir gelecekte karar verecektir.

Altimo'nun Başkan Yardımcısı Evgeny Dumalkin, "Altimo'nun, Çukurova'nın Altimo ile taraf olduğu kredi sözleşmelerine ilişkin olarak defatle temerrüde düştüğüne dair değerlendirmesini teyid eden Privy Mahkemesi kararı bizi tatmin etmiştir. Turkcell'e uzun süredir zarar veren bu ihtilafın nihai olarak çözülmesini ivedilikle bekliyoruz." demiştir."ÇUKUROVA'NIN AÇIKLAMASI

Çukurova Holding, Londra'daki Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi'nin (Privy Council) Turkcell'de ortak hakimiyet hakkı veren hisselerin mülkiyetine dair Çukurova Grubu ile Rus Alfa Grubu arasında yaklaşık 6 yıldır devam eden davada nihai kararını Çukurova lehine verdiğini bildirdi.

Çukurova Holding'ten yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Londra'daki Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi (Privy Council) Turkcell'de ortak hakimiyet hakkı veren hisselerin mülkiyetine dair Çukurova Grubu ile Rus Alfa Grubu arasında yaklaşık 6 yıldır devam eden davada nihai kararını Çukurova lehine verdi.

Çukurova, 2005 yılında Alfa'nın verdiği bir kredi karşılığında, Turkcell'de dolaylı sahiplik sağlayan hisselerini Alfa'ya rehin vermişti. Alfa 2007 yılında açtığı davada Çukurova'nın kredi sözleşmesi çerçevesinde temerrüde düştüğünü ve bunun sonucunda sözkonusu hisselere el koyduğunu iddia etmişti. Britanya Virjin Adaları ilk derece mahkemesi 2010 yılı Mayıs ayında, herhangi bir temerrüt halinin sözkonusu olmadığına, dolayısıyla Alfa'nın el koyma iddialarının geçersiz olduğuna karar vermişti. Doğu Karayipler Temyiz Mahkemesi 2011 yılında bu kararı bozmuştu.

Davayı nihai temyiz mercii olarak 2012 yılının Ekim ayında dört gün süren bir duruşma ile gören Privy Council (İngiltere'deki en yüksek temyiz mahkemesi) Çukurova lehine karar verdi. Privy Council, 30 Ocak 2013 tarihli kararında, Alfa'nın öne sürdüğü teknik temerrüt iddialarından bir tanesinin gerçekleştiğini ancak bu temerrüdün bilinçli olmadığını ve Alfa'ya herhangi bir zarar vermediğini belirtti ve Çukurova'nın krediyi geri ödeyerek hisseleri geri alma hakkına sahip olduğuna hükmetti. Mahkeme hisseler üzerindeki rehnin çözülmesinin nihai şartlarını henüz belirlemedi.

Privy Council, ayrıca kararında, Alfa'nın 2005 yılındaki kredi işlemine sözkonusu Turkcell hisselerini ele geçirme amacıyla girdiğini ve Çukurova'nın krediyi geri ödemesini engellemek için bilinçli olarak adımlar attığını da teyit etti. "

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turkcell'de kafalar karıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN