Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EXPO adayı İzmir'e 'Gediz' dopingi

EXPO 2020 adayı İzmir'in eli modern bir kampusla güçlenecek. Gediz Üniversitesi 200 milyonluk yatırımla dünya çapında bir sağlık kompleksi kuruyor

Giriş Tarihi: 1.2.2013
EXPO 2015'i Milano'ya kaptıran İzmir, 2020 için adaylığını 'sağlık' temasıyla sürdürüyor. Hükümetin de hedefleri arasında yer alan Expo 2020 projesine Gediz Üniversitesi'nden önemli bir destek geldi. Üniversite, uluslararası çapta bir sağlık kampusu kurmak için harekete geçti. Kampusun yapılacağı 44 dönümlük arazi emekli eğitimci Hatice Bahriye Yağcı tarafından bağışlandı. Çiğli'de yapılması planlanan kampusun tasarımı için ünlü ABD'li firma HOK'la anlaşıldı. Gediz Üniversitesi Mimarlık Bölümü akademisyenleri ve HOK, uluslararası standartlarda bir eğitim ve sağlık tesisi için birlikte çalışıyor.

KOMPLEKS OLACAK

Toplam 92 bin metrekare inşaat alanı ve 2 bin öğrenci kapasitesine sahip olacak kampusta, 200 yataklı hastane, 80 odalı otel ve kongre merkezi olacak. Gediz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Abdullah Kavuk, inşaat maliyetinin yaklaşık 100 milyon TL'yi bulacağını açıkladı. Toplam yatırımın ise 200 milyon TL'ye çıkması bekleniyor. Kavuk, İzmirliler'in merakla beklediği projenin temellerini yaz başında atmayı planladıklarını söyledi. Kavuk projeyle ilgili şu bilgileri verdi: "Seyrek'teki kampusumuzu inşa ederken sıradan olmamayı, çıtayı yukarıya taşımayı hedeflemiştik. Çiğli'de de bu düşüncemizi hayata geçireceğiz. Bir dünya üniversitesi olsun diye kurduğumuz Gediz Üniversitesi'ne ve İzmir'imize böyle simge kampuslar yakışır."

İZMİR'İN RAKİPLERİ
EXPO, dünyanın en büyük fuar organizasyonu. İzmir'in 2020 için rakipleri ise Rusya'dan Ekaterinburg, Tayland'dan Ayutthaya, Brezilya'dan Sao Paulo ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dubai. İzmir, 2020 için de bir önceki "Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar- Herkes İçin Sağlık" temasıyla yarışıyor. Fransa'nın başkenti Paris'teki Uluslararası Sergiler Bürosu'nda (BIE) yıl sonundaki oylamayla Expo 2020'nin ev sahibi belirlenecek. Oylamada 167 BIE delegesinden en çok oyu olan şehir yarışı kazanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO adayı İzmir'e 'Gediz' dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN