Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk otomotivinin göbeği bağlı

Giriş Tarihi: 2.2.2013

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yerli otomobil yapmaya yanaşmayan Türk şirketlerinin yabancılara bağımlı olduğunu söyledi. Çağlayan, "Lisansı veren yabancılar oyun planını kuruyor, bundan kurtulacağız" dedi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yerli otomobil konusunda önemli bir çıkış yaptı. Çağlayan, "Türk otomotiv sektörünün göbeği bağlı. Lisansı veren oyun planını da kuruyor. 'Şunu ülkende yaparsın, bunu benden alırsın' diyor. Bu göbek bağını kaldıracak bir yapıya ihtiyacımız var. Temaslarımız devam ediyor, babayiğidi bulacağız" dedi. SABAH'ın geleneksel kahvaltılarının konuğu olan Çağlayan, yerli otomotivi Türkiye'de yapacak olanlarla oturup görüşeceklerini belirterek, "Onların da şartları olacak. Mevcut teşvik sisteminin bir adım öncesinde düşünüyoruz. Bu konuda gelecek yatırımcıyla görüşeceğiz" dedi.

İLAÇ FİRMALARI GELİYOR
Teşvik sistemindeki değişikliklerle ilgili de konuşan Çağlayan, madencilik, demir cevheri ve kömür teşvik sisteminin kapsama alındığını hatırlattı. Bakan Çağlayan, "Teşviği sadece linyitle sınırlamadık. Enerji yatırımı yapanlara KDV ve gümrük vergisinde yüzde 80 indirim gelecek. Ayrıca 7 yıl boyunca yüzde 40 yatırım katkı oranı, sigorta primi, işveren payı da uygulanacak" dedi. İlaç sektöründe ikinci firmanın da yatırım için başvurduğunu anlatan Çağlayan, "Astım ilacı üreten bir şirket. Kan işine de girmek istiyor. Kararı Sağlık Bakanlığı verecek. 150 milyon dolarlık yatırım öngörüyorlar. Türkiye'nin dünyadaki itibarı yükseldi. Yapılabilecekleri yapmamız lazım" dedi. 9 yılda 120 milyar dolarlık yatırım geldiğini söyleyen Çağlayan sözlerini şöyle sürdürdü: "Turizm, hastane, banka, fabrika yapıldı. Doğrudan yatırım 11 ayda 11.3 milyar dolar oldu. Bu rakam 12 milyar doları bulur."

MODDY'S'İN KANTARI BOZUK
Çağlayan geçtiğimiz gün Türkiye'de telekonferans düzenleyen ancak not artış beklentilerini karşılamayan Moody's'i eleştirdi. Çağlayan, "Bu kuruluşların kantarı bozuk. Türkiye'yi cari açıktan vurmaya çalışıyorsun. Moody's'in değerlendirmeleri Türkiye gerçekleriyle bağdaşmıyor" dedi.

AVRUPA'DA 1.6 MİLYON ŞİRKET KAPANACAK
Avrupa'da 1.6 milyon şirketin kapanacağını anlatan Çağlayan, "Bu konuda Başbakan'a rapor verdim. Türkiye'ye yatırımların yüzde 75'i Avrupa'dan geliyor. Kaşımıza, gözümüze bakıp gelmiyorlar. En büyük avantajımız genç nüfusumuz. Avrupa'nın çalıştıracak işgücü yok, maliyeti yüksek, zaman kısıntısı var. O yüzden Türkiye'ye geliyor" diye konuştu.

3 ÇOCUK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
Üç çocuğa teşvik haberleri gündemdeyken Çağlayan, bu konudaki soruları da yanıtladı. Bakan Çağlayan şöyle konuştu: "Türkiye'nin elinde ciddi bir koz var. Nüfusu genç tutacak her türlü önlemi alacağız. Mevcut hızla gidersek 2037'de biz de benzeri sıkıntıları yaşarız. Bu konuda bakan arkadaşlarımız çalışacak. Nüfusu genç tutacak her adım önemli. Gençler doğrudan sermayenin gelişi için önemli bir kriter."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk otomotivinin göbeği bağlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN